Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. marca 2015

A. KISKA: Na vzdelávaní žiakov sa môžu podieľať aj zamestnávateliaPlynulý prechod študentov stredných odborných škôl na trh práce bez potreby ďalšieho preškoľovania má zabezpečiť nový zákon o odbornom vzdelávaní a príprave, ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Bratislava 25. marca (TASR) - Plynulý prechod študentov stredných odborných škôl na trh práce bez potreby ďalšieho preškoľovania má zabezpečiť nový zákon o odbornom vzdelávaní a príprave, ktorý podpísal prezident SR Andrej Kiska. Účinnosť nadobudne od 1. apríla tohto roka a do školskej praxe sa má dostať od 1. septembra.


Teoretická časť výučby bude prebiehať v školách, praktická u zamestnávateľa. Tí budú môcť vrátane živnostníkov uzatvárať učebné zmluvy so študentmi stredných škôl. Študenti majú vykonávať prax priamo u zamestnávateľa. Výhodou je, že žiak bude dostávať odmenu za svoju prácu. Pre firmy zas budú motiváciou daňové úľavy. Vláda vyčlenila na tento účel 26 miliónov eur do roku 2018. Daňové úľavy budú rovnaké pre všetky firmy.

Zamestnávatelia bez potrebných priestorov a zodpovedajúceho materiálno-technického zabezpečenia budú môcť časť praktického vyučovania zabezpečiť na pracovisku iného zamestnávateľa. Najviac však 40 percent z celkového počtu hodín praktického vyučovania. Viac kompetencií prejde aj na Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV). Zamestnávatelia sa budú môcť na ŠIOV obrátiť v prípade, že nezískajú certifikát na pôsobenie v rámci duálneho vzdelávania.

Okrem prvkov systému duálneho vzdelávania zákon upravuje aj problematiku praktického vyučovania žiakov stredných odborných škôl, hmotné i finančné zabezpečenie žiaka, koordináciu odborného vzdelávania a prípravy žiakov pre trh práce, ako aj typy stredných odborných škôl.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
FAKTY: Príbeh pádu lietadla Germanwings vo Francúzsku od A po Z
<< predchádzajúci článok
Polícia zadržala na východnej hranici šiestich cudzincov