Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. februára 2015

A. KISKA: Padlých sovietskych vojakov si uctím, formu oznámim neskôr



Prezident SR Andrej Kiska sa ešte nerozhodol, či sa v máji zúčastní v Moskve na oslavách 70. výročia víťazstva bývalého Sovietskeho zväzu nad nacistami v druhej svetovej ...



Zdieľať
Andrej Kiska Foto: TASR
Bratislava 24. februára (TASR) – Prezident SR Andrej Kiska sa ešte nerozhodol, či sa v máji zúčastní v Moskve na oslavách 70. výročia víťazstva bývalého Sovietskeho zväzu nad nacistami v druhej svetovej vojne. Na podujatie dostal pozvánku od ruského prezidenta Vladimira Putina podobne ako veľa svetových lídrov.


Pre situáciu na východe Ukrajiny mnohí z nich so svojou účasťou váhajú a niektorí pozvanie odmietli. Podľa vyjadrenia Kisku je zbytočné predbiehať, keďže do udalosti sú ešte dva mesiace. "Spravím všetko pre to, aby som si dôstojne uctil pamiatku padlých sovietskych vojakov, ale formu a spôsob, ako to spravím, oznámim dostatočne dopredu," uviedol novinárom v nedeľu 22. februára počas svojej pracovnej cesty v Kyjeve, kde sa zúčastnil na spomienkovom pochode za obete vlaňajších protivládnych demonštrácií na Majdane.



Okrem neho do Kyjeva pricestovali litovská prezidentka Dalia Grybauskaite, poľský prezident Bronislaw Komorowski, predseda Európskej rady Donald Tusk, nemecký prezident Joachim Gauck, minister zahraničných vecí ČR Lubomír Zaorálek a šéf francúzskej diplomacie Laurent Fabius.

Kiska v tejto súvislosti poznamenal, že títo zahraniční predstavitelia aj svojou účasťou na pochode vyjadrili silnú podporu Ukrajine, pričom sú viac ako znepokojení tým, čo Rusko z pohľadu konfliktu na východe Ukrajiny robí.

Zahraničnopolitický analytik Ivo Samson je presvedčený o tom, že pozvaní zahraniční činitelia by sa na oslavách 70. výročia Dňa víťazstva v Moskve mali zúčastniť. "Vtedy išlo o spojencov, o spoločný boj proti nepriateľovi, ktorý sa ukázal aj pre Západ silnejším, a preto sa Západ rozhodol spojiť so Sovietskym zväzom. Tieto krajiny spolu bojovali, vojaci týchto krajín umierali a nakoniec zvíťazili. To, že sa potom rozkmotrili, je už o inom. Ide o historický akt a myslím si, že by nemal nikto ignorovať to, že všetky krajiny protihitlerovskej koalície vtedy ťahali za jeden povraz, čo je zase dobrý signál pre to, aby sa niečo podobné opakovalo v budúcnosti," vysvetlil pre TASR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Procházka: O predĺžení pôžičky Grécku by mala mimoriadne rokovať NR SR
<< predchádzajúci článok
V Perthe vylovili nemecký delostrelecký granát z prvej svetovej vojny