Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. augusta 2015

A. Kiska žiada pre nevymenovanie sudcov o výklad Ústavy



Andrej Kiska Foto: TASR/Štefan Puškáš



Zdieľať
Andrej Kiska Foto: TASR/Štefan Puškáš


Bratislava 6. augusta (TASR) - Prezident Andrej Kiska dnes podpísal návrh na výklad ústavy v súvislosti s rozpormi, ktoré vyvolalo konanie o nevymenovaných kandidátoch na ústavných sudcov. Oznámila to jeho kancelária.

Kiska avizoval 23. júla, že sa obráti na Ústavný súd (ÚS) SR. Žiada, aby plénum košického súdu odstránilo pochybnosti, ktoré vznikli rozpornou dikciou medzi ústne vyhláseným nálezom III. Senátu Ústavného súdu zo 17. marca 2015 a dodatočným písomným odôvodnením, ktoré prišlo po dvoch mesiacoch.

Senát rozhodoval vo veci troch sťažností kandidátov na ústavných sudcov, ktorých prezident odmietol vymenovať. Hlava štátu sa domnieva, že písomné odôvodnenie nálezu nanovo interpretovalo kompetencie prezidenta. K tomu je podľa ústavy oprávnené iba plénum Ústavného súdu, podotkla v dnešnej tlačovej správe kancelária prezidenta.

„Žiadam, aby plénum Ústavného súdu jasne, zrozumiteľne a bez akýchkoľvek pochybností potvrdilo alebo vysvetlilo, či a akým spôsobom sa ústavné právomoci prezidenta – vrátane výkladu ústavných právomocí prezidenta, aký urobilo plénum Ústavného súdu vo veci Čentéš – vzťahujú na kandidátov na sudcov Ústavného súdu,“ uviedol Andrej Kiska. „Aby plénum Ústavného súdu svojím rozhodnutím raz a navždy odstránilo možné pochybnosti, ktoré vyvolalo konanie o nevymenovaných kandidátoch pred dvoma senátmi Ústavného súdu,“ pokračovala hlava štátu.

Kiskov návrh na výklad ústavy má podľa jeho slov jediný cieľ – vyjasniť obsah kompetencií prezidenta pri vymenúvaní sudcov ÚS a predísť ústavným sporom v budúcnosti.

„Aj so zreteľom na výklad Čentéš preto očakávam, že na moje jednoznačne formulované otázky dostanem od pléna Ústavného súdu rovnako jednoznačné a zodpovedné rozhodnutie. Že sa tak stane bez vyhýbania sa zodpovednosti, bez hľadania procesných možností, ako sa vyhnúť definitívnej a jasnej odpovedi, ktorú potrebuje tak prezident, ako aj Národná rada,“ doplnil Kiska.

Pri tejto príležitosti tiež vysvetlil, v čom podľa neho spočíva rozpor medzi ústnou a písomnou podobou verdiktu ÚS. Ústne vyhlásený nález konštatuje, že porušil ústavné práva kandidátov Evy Fulcovej a Juraja Sopoligu. Dôvodom má byť, že nesprávne použil výklad Čentéš tým, že neuviedol dostatočné a individualizované dôvody ich nevymenovania.

V ústne vyhlásenom náleze sa podľa Kisku na žiadnom mieste netvrdí, že prezident nie je oprávnený použiť výklad Čentéš na kandidátov na sudcov ÚS. V inom duchu sa nesie dodatočne napísané odôvodnenie doručené prezidentovi 15. mája.

„V ňom sa nad rámec vyhlásenia nálezu predovšetkým tvrdí, že výklad Čentéš sa na sudcov Ústavného súdu nevzťahuje. A že senát Ústavného súdu vlastne vôbec nemusel – a vlastne ani nemal – posudzovať, či som svoje rozhodnutie o nevymenovaní zdôvodnil dostatočne alebo nedostatočne,“ ozrejmil Kiska.

„Vyjasnenie kompetencií prezidenta pri menovaní sudcov ÚS považujem za nevyhnutný príspevok k tomu, aby najvyššie ústavné inštitúcie Slovenskej republiky fungovali plne v súlade so základným zákonom Ústavou SR,“
uzavrela hlava štátu.

Prezident v júli oznámil, že požiada predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby parlament zvolil štvrtého kandidáta na sudcu ÚS. Ak tak urobí, hlava štátu bude mať k dispozícii štyroch kandidátov, z ktorých rozhodne o dvoch ústavných sudcoch. Dvojnásobný počet kandidátov na uvoľnené miesta predpisuje ústava.

Prví traja kandidáti sú tí, ktorých už raz odmietol vymenovať, ale ÚS mu po ich sťažnostiach prikázal konať a rozhodnúť. Ide o Evu Fulcovú, Juraja Sopoligu a Miroslava Ďuriša. Ďalší dvaja kandidáti, ktorých Kiska odmietol vymenovať, svoje ústavné sťažnosti napokon stiahli, čo podľa prezidenta znamená, že jeho verdikt v ich prípade je definitívny.

Kiska mal pôvodne vymenovať troch ústavných sudcov zo šiestich kandidátov, ktorých mu doručil parlament. Vymenoval však len Janu Baricovú, u ostatných nenašiel hlboký záujem o ústavné právo a potrebnú kvalifikáciu, aj keď zákonné nároky spĺňali.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V zariadení ministerstva vnútra na Duchonke absolvuje tábor 170 detí
<< predchádzajúci článok
Prípadov čierneho kašľa na Slovensku pribúda, trápi najmä adolescentov