Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. februára 2017

A. MARCINČIN: Vidíme obrovský záujem o sociálne podniky



Na snímke z TK po rokovaní vlády splnomocnenec vlády SR pre podporu najmenej rozvinutých okresov Anton Marcinčin.



Zdieľať
Na snímke z TK po rokovaní vlády splnomocnenec vlády SR pre podporu najmenej rozvinutých okresov Anton Marcinčin. Foto: TASR - Milan Kapusta
Bratislava 28. februára (TASR) - Záujem o zakladanie sociálnych podnikov na Slovensku je veľký. Tie by mohli začať vznikať už v tomto roku. Vyčlenené sú na ich podporu peniaze vďaka prijatiu zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov, taktiež budú podporované aj z eurofondov.


"Vidíme obrovský záujem starostov, resp. okresov o sociálnu ekonomiku a sociálne podniky. Našou snahou je aj na základe prijatých akčných plánov vládou SR využívať tento nástroj pre podporu tvorby pracovných miest práve v miestach, kde je vysoká nezamestnanosť," skonštatoval na dnešnom brífingu splnomocnenec vlády pre podporu najmenej rozvinutých okresov Anton Marcinčin. Pripomenul, že na Slovensku je veľa dlhodobo nezamestnaných ľudí s nízkou kvalifikáciou. "Máme viaceré žiadosti na stole. V priebehu niekoľkých dní plánujeme prvé žiadosti posunúť do schvaľovacieho procesu," avizoval Marcinčin.

Vznik sociálnych podnikov má byť podporený z Európskeho sociálneho fondu. "Hoci sa sociálne podnikanie nezameriava len na integráciu dlhodobo nezamestnaných na pracovný trh, tak my v tejto chvíli vidíme najväčší potenciál práve v tejto oblasti," priblížil štátny tajomník rezortu práce Branislav Ondruš (Smer-SD). Podpora zo strany štátu má byť podľa jeho slov zameraná predovšetkým na tie podniky, ktoré sa snažia zameriavať na znovuzískanie pracovných a sociálnych návykov u dlhodobo nezamestnaných tak, aby si potom ľahšie našli prácu. "Na túto podporu máme pripravené z Operačného programu Ľudské zdroje aj finančné prostriedky celkovo v sume 72 miliónov eur. Tieto prostriedky sme vyčlenili na návratnú formu finančnej pomoci, ktorú realizujeme v spolupráci s Ministerstvom financií SR. Bol na to vytvorený samostatný štátny investičný holding a prostredníctvom neho budú finančné prostriedky ponúkané cez finančných sprostredkovateľov," vysvetlil Ondruš.

Návratná finančná pomoc bude mať formu pôžičiek, garancií za bankové pôžičky, alebo bude vo forme priameho majetkového vstup do vznikajúcich sociálnych podnikov. "Okrem toho sme vyčlenili sumu 30 miliónov eur. Prostredníctvom dopytovo-orientovanej výzvy cez našu implementačnú agentúru ňou budeme podporovať začínajúce sociálne podniky v podobe grantov. Týmto spôsobom nastavíme systém, ktorý bude kombinovať návratnú a nenávratnú formu finančnej pomoci," skonštatoval Ondruš s tým, že takýmto spôsobom chce rezort dosiahnuť, aby boli podporované také podnikateľské projekty, ktoré preukážu, že sú udržateľné. Mali by pritom fungovať vo zvýhodnenom prostredí. "Toto zvýhodnenie by malo dostať svoju legislatívnu podobu v zákone o sociálnom podnikaní," vysvetlil Ondruš.

Rezort práce na ňom aktuálne pracuje. "Počítame, že tento zákon by mal byť účinný od 1. januára budúceho roka. Historicky prvýkrát by sa takto malo vytvoriť ucelené legislatívne prostredie, podmienky pre fungovanie a podporu sociálneho podnikania," skonštatoval Ondruš.

Finančné nástroje na podporu vzniku podnikov by však mali byť spustené už v priebehu prvého polroka tohto roka. "V kombinácii s regionálnymi príspevkami, ktoré sú prideľované podľa zákona o pomoci najmenej rozvinutým okresom, predstavujú finančnú pomoc, ktorá je v tejto chvíli už k dispozícii," priblížil Ondruš s tým, že v zákone už bola vytvorená definícia sociálneho podniku. Preto v tejto chvíli podľa neho nebráni nič tomu, aby prvé takéto podniky mohli začať vznikať.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Francúzsko náhle vymenilo veľvyslanca v Prahe, má problém z exmisie
<< predchádzajúci článok
Rekonštrukcia električkových tratí uzavrie v Košiciach križovatku VSS