Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. júna 2016

A. Merkelová: Nord Stream 2 by nemal negatívne postihnúť Slovensko



Angela Merkelová (vľavo) sa rozpráva s Robertom Ficom počas stretnutia vo štvrtok 16. júna 2016 v Berlíne.



Zdieľať
Angela Merkelová (vľavo) sa rozpráva s Robertom Ficom počas stretnutia vo štvrtok 16. júna 2016 v Berlíne. Foto: Úrad vlády SR
Bratislava/Berlín 16. júna (TASR) – O realizácii projektu plynovodu Nord Stream 2 musí podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej rozhodnúť Európska komisia. "Nord Stream považujeme za hospodársky projekt, ktorý musí byť realizovaný podľa práva a zákonov," povedala Merkelová po dnešnom stretnutí so slovenským premiérom Robertom Ficom v Berlíne. EK má preto rozhodnúť, pod aké nariadenia projekt spadá. Za dôležité považuje, aby negatívne nepostihol Slovensko a Ukrajinu.


"Nás principiálne zaujíma, či projekt Nord Stream 2 zodpovedná alebo nezodpovedá kritériám energetickej únie, na ktorých sme sa dohodli v rámci Európskej únie a čakáme na kvalifikovanú odpoveď zo strany Európskej komisie," uviedol Fico. Upozornil, že Slovensko by pre nový plynovod mohlo utrpieť veľké finančné straty. Ide o stámilióny eur, ktoré má z tranzitu ruského plynu na západ. "Hľadáme teda odpovede na otázku, aká by mohla byť kompenzácia, čo by Slovensko mohlo ponúknuť v prípade Nord Streamu 2, vieme využiť časť slovenskej siete na tento plyn alebo nevieme," zhrnul Fico.

Podľa Merkelovej je záujem na tom, aby sa slovenské a ukrajinské siete neumŕtvili. "Myslím si, že aj komisár Šefčovič bude viesť trilaterálne rozhovory medzi Ukrajinou, Ruskom, Európskou komisiou a bude zastupovať aj slovenské záujmy, ktoré by mali byť zohľadnené," povedala. Je presvedčená, že na projekt sa nevzťahujú sankcie voči Rusku. Zdôraznila, že treba preto dbať na to, aby sa uplatnilo európske právo.

Fico podotkol, že táto otázka má aj medzinárodný rozmer. Pripomenul, že Slovensko "zachránilo" Ukrajinu spätným tokom plynu. Otázku, či cez ňu ostane zachovaný aj tranzit plynu, preto považuje za legitímnu. "Verím, že kombinácia troch faktorov – súlad s energetickou úniou, naše vlastné ekonomické záujmy, ktoré sú dnes ohrozené, a potom záujmy globálneho charakteru čo s Ukrajinou vieme skombinovať. Ak ich vieme skombinovať, vieme všetci spoločne žiť, ak tieto tri záujmy nebudeme vedieť kombinovať, tak naďalej bude tento projekt vyvolávať množstvo sporných otázok," zhrnul.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ukrajinu pobúril výrok šéfa OSN o úlohe Ruska v Donbase
<< predchádzajúci článok
Súd odobril vydanie dvoch podozrivých teroristov do Francúzska