Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

12. novembra 2006

A. Powell a Richardsová najlepší v roku 2006



Svetovými atlétmi roka sa podľa rozhodnutia Rady Medzinárodnej atletickej nadácie (IAF) stali jamajský šprintér Asafa Powell a americká štvorstovkárka Sanya Richardsová. Oboch atlétov ocenili v ...



Zdieľať
MONTE CARLO 12. novembra (WEBNOVINY) - Svetovými atlétmi roka sa podľa rozhodnutia Rady Medzinárodnej atletickej nadácie (IAF) stali jamajský šprintér Asafa Powell a americká štvorstovkárka Sanya Richardsová. Oboch atlétov ocenili v nedeľu večer počas tradičnej Svetovej atletickej gala v známom Sporting Clube v Monte Carle. Powell aj Richardsová získali toto prestížne ocenenie prvý raz v kariére. Ďalšími adeptmi na atlétov roka boli medzi mužmi čínsky prekážkar na 110 metrov Liu Siang a litovský diskár Virgilijus Alekna, u žien etiópska vytrvalkyňa Meseret Defarová a šprintérka Sherone Simpsonová z Jamajky. Za najhodnotnejšie svetové výkony roka vyhlásili čas 12,88 sekundy Liu Sianga, ktorým na mítingu v Lausanne o tri stotiny vylepšil svetový rekord na 110 m prekážok a svetový rekord, a čas 14:24,53 min Etiópčanky Meseret Defarovej z pretekov v New Yorku.

Dvadsaťštyriročný Powell má za sebou skvelú sezónu, v ktorej dvakrát vyrovnal časom 9,77 sekundy vlastný svetový rekord v behu na 100 m z minuloročného mítingu v Aténach. Prvý raz vyrovnal rekord 11. júna v anglickom Gatesheade, druhýkrát na mítingu v Zurichu 18. augusta. V letnej sezóne 2006, ktorá nemala globálny celosvetový vrchol, bol jedným z troch podielnikov jackpotu prestížnej Zlatej ligy. Za šesť prvenstiev na všetkých šiestich podujatiach ZL zinkasoval štvrť milióna dolárov. Do atletickej histórie sa Asafa Powell zapísal aj najvyšším počtom regulárnych stoviek pod 10 sekúnd v jednej sezóne. Zabehol ich dvanásť a navyše aj jednu s podporou vetra nad povolenú hranicu 2 m/s, čím prekonal rekord Američana Mauricea Greena z roku 1999, ktorý magickú hranicu pokoril v jednej sezóne dovedna 11-krát (9 regulárne plus 2 s pomocou vetra). Jamajčan v doterajšej krátkej kariére prešprintoval stovku už 27-krát pod 10 sekúnd.
"Mimoriadne dobrá," takto komentoval Powell letnú sezónu 2006. "Bola to naozaj veľmi, veľmi úspešná sezóna. Nemám sa naozaj na čo sťažovať. Vrcholom bolo, keď som sám seba prekvapil časom 9,77 v Gatesheade a potom opäť v Zürichu." Bez ohľadu na to, či bude na budúci rok jeho najväčším súperom Justin Gatlin (hrozí mu dištanc za doping) alebo ďalší Američan Tyson Gay, Asafa Powell sa chce na dráhu vrátiť v rovnakej, alebo ešte lepšej forme ako v tomto roku. V roku 2007 plánuje štartovať častejšie na dvojstovke. V uplynulej sezóne bežal 200 m iba raz, na jamajskom šampionáte zvíťazil vo výbornom čase 19,93.
Sanya Richardsová - podobne ako Powell - vedie svetový rebríček a tiež bola štvrťmiliónovou podielničkou z jackpotu Zlatej ligy. Najväčšiu pozornosť však upútala v polovici septembra, keď si na Svetovom pohári družstiev v Aténach časom 48,70 sekundy o 35 stotín vylepšila osobné maximum a o 13 stotín zlepšila rekord USA Valerie Briscovej-Hooksovej ešte z OH 1984 v Los Angeles. Tento výkon posunul 21-ročnú zverenkyňu Clyda Harta (v minulosti trénoval legendárneho Michaela Johnsona) na siedmu priečku historických svetových tabuliek v behu na 400 m. Aktuálna vicemajsterka sveta a členka zlatej štafety USA na 4 x 400 m na OH 2004 v Aténach má pred sebou veľký cieľ. "Chcem na olympiáde v Pekingu vyhrať beh na 200 aj 400 metrov," vyhlásila. Doposiaľ takéto double vyšlo iba Briscovej-Hooksovej (1984 Los Angeles) a Francúzke Marie-Jose Perecovej (1996 Atlanta).

Prehľad atlétov roka:

1988 Carl Lewis (USA)/Florence Griffithová-Joynerová (USA)
1989 Roger Kingdom (USA)/Ana Fidelia Quirotová (Kuba)
1990 Steve Backley (V. Brit.)/Merlene Otteyová (Jam.)
1991 Carl Lewis (USA)/Katrin Krabbeová (Nem.)
1992 Kevin Young (USA)/Heike Henkelová (Nem.)
1993 Colin Jackson (V. Brit.)/Sally Gunnellová (V. Brit.)
1994 Noureddine Morceli (Alž.)/Jackie Joynerová-Kerseeová (USA)
1995 Jonathan Edwards (V. Brit.)/Gwen Torrenceová (USA)
1996 Michael Johnson (USA)/Svetlana Masterkovová (Rus.)
1997 Wilson Kipketer (Dán.)/Marion Jonesová (USA)
1998 Haile Gebrselassie (Et.)/Marion Jonesová (USA)
1999 Michael Johnson (USA)/Gabriela Szabová (Rum.)
2000 Jan Železný (ČR)/Marion Jonesová (USA)
2001 Hicham El Guerrouj (Mar.)/Stacy Dragilová (USA)
2002 Hicham El Guerrouj (Mar.)/Paula Radcliffová (V. Brit.)
2003 Hicham El Guerrouj (Mar.)/Hestrie Cloeteová (JAR)
2004 Kenenisa Bekele (Et.)/Jelena Isinbajevová (Rus.)
2005 Kenenisa Bekele (Et.)/Jelena Isinbajevová (Rus.)
2006 Asafa Powell (Jam.)/Sanya Richardsová (USA)
SITA,AP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Powell nechystá oslavy, Richardsová si kúpila Mercedes
<< predchádzajúci článok
Slávia STU Bratislava víťazom základnej časti I. ligy