Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. júna 2019

Abe: Irán by mal konštruktívne prispievať k mieru na Blízkom východeIránsky prezident Hasan Rúhání (vpravo) si podáva ruku s japonským premiérom Šinzóm Abeom po spoločnej tlačovej konferencii v rámci ich stretnutia v paláci Saadabad v Teheráne 12. júna 2019. Ide o prvú návštevu tejto islamskej ...Zdieľať
Iránsky prezident Hasan Rúhání (vpravo) si podáva ruku s japonským premiérom Šinzóm Abeom po spoločnej tlačovej konferencii v rámci ich stretnutia v paláci Saadabad v Teheráne 12. júna 2019. Ide o prvú návštevu tejto islamskej republiky japonským ministerským predsedom za viac než štyri desaťročia. Japonsko dúfa, že bude môcť sprostredkovať komunikáciu medzi Washingtonom a Teheránom. Foto: TASR/AP
Teherán 12. júna (TASR) - Japonský premiér Šinzó Abe vyzval v stredu počas oficiálnej návštevy Iránu Teherán, aby zohrával "konštruktívnu úlohu" pri posilňovaní mieru na Blízkom východe, a varoval pred hrozbou "neúmyselného vypuknutia konfliktu" v regióne. Informovali o tom agentúry AFP a AP.


"Je nevyhnutné, aby Irán zohrával konštruktívnu úlohu v budovaní mieru a stability na Blízkom východe," vyhlásil Abe počas spoločnej tlačovej konferencie s iránskym prezidentom Hasanom Rúháním.

Dodal však tiež, že narastajúce napätie vo vzťahoch Teheránu s Washingtonom by mohlo viesť k "neúmyselnému vypuknutiu konfliktu".

Varovanie japonského premiéra prišlo len niekoľko hodín po tom, ako Iránom podporovaní jemenskí šiitski povstalci - húsíovia - zaútočili raketami na letisko na juhozápade Saudskej Arábie. Rijád je pritom kľúčovým spojencom USA v regióne.

Raketa spôsobila materiálne škody v príletovej hale letiska a zranila 26 civilistov.

Ide o ďalší zo série húsijských útokov na saudskoarabské letiská, ktoré šiitski povstalci uskutočňujú pomocou rakiet a dronov.

V čase, keď sa prudko zhoršujú vzťahy medzi Iránom a kľúčovým spojencom Japonska Spojenými štátmi, sa Abe ponúkol, že bude sprostredkovateľom dialógu, a to priamym rokovaním s kľúčovými predstaviteľmi Iránu.

Japonsko a Irán si zachovávajú dobré vzťahy, keďže na nerastné suroviny chudobné Japonsko je do veľkej miery závislé od dovozu ropy z Blízkeho východu, hoci iránska ropa tvorila vlani iba 5,3 percenta jeho celkového importu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vo štvrtok sa bude slnko schovávať, no aj tak bude mimoriadne teplo
<< predchádzajúci článok
Egyptský súd poslal do väzenia 296 ľudí pre obvinenia z terorizmu

Abe: Irán by mal konštruktívne prispievať k mieru na Blízkom východe - diskusné fórum čitateľov