24hod.sk    Šport    ZOH Soči 2014

14. februára 2014

Adam Žampa dosiahol fantastický úspech v superkombinácii

Lyžiar Sandro Viletta získal v piatok na ZOH v Soči zlatú medailu v superkombinácii.

Slovenský lyžiar Adam Žampa

Švajčiarsky lyžiar Sandro Viletta získal v piatok na ZOH v Soči zlatú medailu v superkombinácii. V alpskom centre Roza Chutor odsunul o 34 stotín sekundy na druhú priečku Chorváta Ivicu Kosteliča, tretí skončil Talian Christof Innerhofer (+0,47). Výborný výsledok dosiahol slovenský reprezentant Adam Žampa, ktorý skončil na piatom mieste (+1,14).

Slovenský reprezentant si v dopoludňajšom zjazde prial čas do 1:56,00 a zmestiť sa v ňom do elitnej tridsiatky, čo sa mu podarilo. So štartovým číslom 2 predviedol dravú, nebojácnu jazdu a hoci sa nevyhol drobným technickým chybám a v skokoch letel príliš ďaleko, na vedúceho Kjetila Jansruda stratil iba 2,99 s, čo mu dávalo veľké nádeje pred slalomom. V ňom mal opäť výhodné číslo - 3, navyše trať staval Ante Kostelič, otec slávneho Ivicu Kosteliča, s ktorým pred olympiádou trénoval. Slovenský reprezentant hneď od úvodu našiel správny rytmus, odvážne atakoval bránky a na každom medzičase zvyšoval svoj náskok. V cieli mal pred dovtedy vedúcim Čechom Martinom Vráblíkom k dobru 1,58 s. Ako líder potom sledoval, ako sa za neho radia jednotliví favoriti. Elitný slalomár Francúz Alexis Pinturault, ktorý získal v tejto disciplíne malý glóbus, vypadol, Rakúšan Romed Baumann tiež nezvládol tlak, Chorvát Natko Zrnčič-Dim stratil vyše 70 stotín sekundy. Keď sa za Žampu zaradil o sekundu aj majster sveta zo Schladmingu Ted Ligety, dal sa čakať fantastický výsledok. Slovenský lyžiar prišiel o vedenie až po jazde Švajčiara Sandra Villettu, ktorý štartoval ako 17. v poradí, následne ale získal po Ligetym aj skalp obhajcu zlata zo ZOH 2010 Bodeho Millera. Americký veterán, ktorý štandardne jazdí obe disciplíny, stratil na Žampu 26 stotín. Na priebežné druhé miesto sa potom dostal Christof Innerhofer. Veľké šance sa vzhľadom na solídne umiestnenie v zjazde dávali Kosteličovi, no Chorvát sa zaradil až za Villettu a pred Taliana. Za Žampu sa zaradil aj fenomenálny Nór Aksel Lund Svindal.