Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

14. júna 2007

Adepti na jackpot - Powell, Isinbajevová, RichardsováTradičným mítingom Bislett Games v nórskom Osle sa v piatok 15. júna začne jubilejný 10. ročník prestížneho šesťdielneho atletického seriálu Zlatá liga (Golden League). Svetové hviezdy budú bojovať ...Zdieľať

OSLO 14. júna (WEBNOVINY) - Tradičným mítingom Bislett Games v nórskom Osle sa v piatok 15. júna začne jubilejný 10. ročník prestížneho šesťdielneho atletického seriálu Zlatá liga (Golden League). Svetové hviezdy budú bojovať opäť o jackpot 1 milión dolárov, ktorý sa bude deliť medzi tých, čo vyhrajú svoju disciplínu na všetkých šiestich podujatiach seriálu. V porovnaní s rokom 2006 to budú mať atléti o niečo ťažšie, pretože vtedy boli dve možnosti, ako získať podiel z miliónovej prémie (tí, ktorí zvíťazili v 5 zo 6 mítingov, si rozdelili 500 000 dolárov, druhú polovicu jackpotu sa potom rozdelili ešte tí, ktorí vyhrali na všetkých 6 mítingoch). Teraz majú víťazi piatich podujatí šancu na podiel z jackpotu len vtedy, ak nik nevyhrá šesťkrát. Potom sa medzi päťnásobných premiantov rozdelí pol milióna dolárov. Minulý rok triumfovali vo svojich disciplínach na všetkých mítingoch Zlatej ligy traja atléti - famózny jamajský šprintér Asafa Powell a americkí štvorstovkári Jeremy Wariner a Sanya Richardsová.

Dvaja z nich (Powell a Richardsová) budú v hre o lukratívnu prémiu aj tentoraz. Asafa Powell má v tomto roku na konte čas 9,97 z pretekov v Belehrade a 10-sekundovú hranicu mieni pokoriť aj v nórskom hlavnom meste. "Chcem bežať pod 10 sekúnd. Ako hlboko, to neviem odhadnúť, ale ubezpečujem vás, že som v dobrej forme. Navyše, aj dráha v Osle je rýchla a sú tu skvelí diváci," vyhlásil 24-ročný Jamajčan, ktorý vlani ani v jednom zo 16 štartov na 100 metrov neprehral a už 26-krát v kariére dosiahol na stovke čas pod 10 sekúnd. Powell má v roku 2007 dva ciele - uspieť na svetovom šampionáte v Osake a získať jackpot Zlatej ligy. "Nebude to vôbec jednoduché," pripomenul svetový rekordér, ktorý čas 9,77 sekundy zo 14. júna 2005 vlani dvakrát (Gateshead, Zürich) dvakrát vyrovnal. Powellovými najväčšími súpermi v Osle budú vicemajster sveta z roku 2003 Darrel Brown z Trinidadu, africký rekordér Olusoji Fasuba, Američan Marcus Brunson a európsky šampión Francis Obikwelu z Portugalska.

Štvorstovkárka Sanya Richardsová začala sezónu minulú nedeľu víťazstvom na Prefontaine Classic v americkom Eugene, kde vyhrala túto disciplínu devätnástykrát v rade (50,74). Jej najväčšou súperkou na úvodnom podujatí Zlatej ligy bude zrejme halová majsterka Európy Nicole Sandersová z Veľkej Británie. Okrem Richardsovej a Powella bude patriť medzi najvážnejších adeptov na jackpot ruská žrdkárka Jelena Isinbajevová. Svetová rekordérka (501 cm v roku 2005) bude mať v Osle tohtosezónnu premiéru, jej najvážnejšími konkurentkami budú Poľky Monika Pyreková a Anna Rogowská.

Vo zvyšných 7 disciplínach zaradených do Zlatej ligy niet jednoznačných favoritov na zisk jackpotu. Črtajú sa však viaceré zaujímavé súboje. V mužskom oštepe si zmerajú sily najlepší piati aktuálnych svetových tabuliek - Američan Breux Greer (90,71), Fín Tero Pitkämäki (87,78), Vadim Vasilevskis z Lotyška (87,56), dvojnásobný bronzový olympijský medailista Rus Sergej Makarov (87,32) a úradujúci olympijský a európsky šampión Andreas Thorkildsen z Nórska (87,24). V trojskoku mužov to nebude mať tentoraz jednoduché víťaz aténskej olympiády a majster Európy Christian Olsson, keďže na jackpot pomýšľa aj líder tohtoročných svetových tabuliek Brazílčan Jadel Gregório (zatiaľ 17,90 m), ktorý sa pripravuje pod vedením niekdajšieho trénera svetového rekordéra Jonathana Edwardsa. Ďalšie "zlaté" disciplíny v roku 2007 sú ešte 1500 a 110 m prekážok mužov, 100, 100 m prekážok a výška žien.

Z rastúcej popularity Zlatej ligy má radosť aj vedenie Medzinárodnej atletickej federácie (IAAF). Kým vlani videli súboje najlepších atlétov televízni diváci v 60 krajinách, tentoraz pôjde signál až do 150 vrátane USA a Talianska. "Som rád, že naša spolupráca s marketingovou spoločnosťou IMG/TWI prináša ovocie. Diváci uvidia v rámci Zlatej ligy dramatické súboje, skvelé výkony a boj o jackpot. Vďaka nášmu partnerovi sa do televízneho vysielania na celom svete dostane aj náš vlastný magazín s názvom Athletix," nadchýnal sa prezident IAAF Lamine Diack.

Prehľad "zlatých" disciplín v roku 2007:

Muži: 100 m, 1500 m, 110 m prek., trojskok, oštep.

Ženy: 100 m, 400 m, 100 m prek., výška, žrď.

Program mítingov Zlatej ligy 2007:

15. júna Oslo (Exxon Mobil Bislett Games)

6. júla Paríž - St. Denis (Meeting Gaz de France)

13. júla Rím (Golden Gala)

7. septembra Zürich (Weltklasse)

14. septembra Brusel (Memoriál Iva van Dammeho)

16. septembra Berlín (ISTAF)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V roku 2009 prvá Veľká cena Indie
<< predchádzajúci článok
Brehme možno do Salzburgu, Matthäus vraj rokoval s Čechmi