Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. septembra 2012

Adopčná kauza vyhnala ľudí pred britskú ambasádu



Približne 150 ľudí zaplnilo časť Panskej ulice v Bratislave, aby pred britskou ambasádou vyjadrili nesúhlas s adopciou dvoch synov Ivany Boórovej. Protest zorganizovali prostredníctvom sociálnej ...



Zdieľať
bratislavcanov nahnevali britske urad BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) - Približne 150 ľudí zaplnilo časť Panskej ulice v Bratislave, aby pred britskou ambasádou vyjadrili nesúhlas s adopciou dvoch synov Ivany Boórovej. Protest zorganizovali prostredníctvom sociálnej siete Vanda Babichová a Hana Bosková, ktorých sa prípad dotkol po odvysielaní v TV JOJ.


Ako Babichová uviedla, mohlo by sa to stať aj jej samotnej. Prípad môže poukazovať na nedôslednosť v dodržiavaní zákonov týkajúcich sa medzinárodnej adopcie, aj na nekorektné postupy zahraničných úradov odoberajúcich deti slovenským občanom v zahraničí.

S ambasádou sa nepokúsili spojiť, takže oficiálne stanovisko k ich protestnému zhromaždeniu nezískali. Protest sprevádzali emotívne príhovory, transparenty obviňujúce Britániu z krádeže detí a vyjadrenia podporujúce matku Ivanu Boórovú.


Nejde o ojedinelý prípad

Ďalšou z iniciatív, ktorá súvisí s prípadom adopcie detí Boórovcov, je aj otvorený list obsahujúci indície o postupe Centra pre medzinárodnoprávnu pomoc pre deti a mládež. Jedným zo signatárov je aj niekdajší vychovávateľ zo Šale Milan Daniel.

Podľa neho prípad Boórovej nie je ojedinelá vec, Slovensko podobných prípadov eviduje asi 40. Sám bojoval v roku 2005 o dvoch súrodencov, ktorých úrady poslali na medzinárodnú adopciu do Talianska bez vysvetlenia. Súrodencov chcel získať do svojej starostlivosti najmä preto, že už šesť ich ďalších v starostlivosti mal.

Protestné zhromaždenie prišiel podporiť aj poslanec OĽaNO Peter Pollák, podľa ktorého takýto postup nie je ani kultúrny, ani morálny a nie je hodný Veľkej Británie. Solidaritu vyjadril aj Eduard Chmelár, ktorý vyhlásil, že "deti patria milujúcim rodičom a nie štátu ani biznisu s adopciou".

Tému pochybných adopcií slovenských detí do zahraničia otvorila televízia JOJ. Anglickí úradníci odobrali Slovenke Ivane Boórovej dvoch maloletých synov - Martina a Samuela a dali ich na adopciu. Stalo sa tak na základe obvinenia zo zneužívania, ktoré rodičom nikdy nikto nedokázal.

Ako matka dvoch synov uviedla pre portál čas.sk, na súde vypovedala lekárka, ktorá syna Martina naživo nikdy nevidela. "Posudzovala prípad sexuálneho ublíženia dieťaťa podľa fotiek, ktoré nemal k dispozícii sudca, ani my".

Obrazom: Protest pred britskou ambasádou v Bratislave


Richter považuje konanie vo veci za nedostatočné

V prípade odobratia slovenských detí vo Veľkej Británii sa nemalo v minulosti konať od stola, bolo potrebné vycestovať a riešiť problém na mieste, povedal na dnešnom brífingu minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.

Súčasné vedenie ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny sa to snaží napraviť a na súdne konania v prípade do Londýna vyslalo novú riaditeľku Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže Andreu Cisárovú. Pozitívnou správou je, že londýnsky súd dnes doobeda uznal centrum ako účastníka súdneho konania, povedal šéf rezortu sociálnych vecí a zdokumentoval to sms-kou.

Cisárová mu ju poslala z Londýna v znení: "Sme prví na svete, komu najvyšší súd v Londýne povolil intervenciu pre svojich občanov. Cisárová." Podľa Richtera je to "veľmi pozitívna správa, ktorá dáva predpoklad k tomu, že ten proces v tom ďalšom období môže byť úplne inak riešený".

Dodal, že rovnaký súd dnes popoludní začal riešiť otázku možného obnovenia súdneho konania o adopcii, teda či sa bude dať voči rozhodnutiu o adopcii odvolať.


Situáciu riešila až babička

Minister pripomenul, že matka detí sa voči rozhodnutiu súdu neodvolala. Vstúpila do toho až stará matka chlapcov, ktorá sa však nakoniec pre nedostatok peňazí na súdne poplatky neodvolala.

Problém ministerstvo zvážilo a rozhodlo sa mimoriadne riešiť ho prostredníctvom právneho zástupcu Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže.

"Máme v tomto prípade záujem opätovne otvoriť vec tak, aby sme sa mohli prostredníctvom súdu opätovne dostať do problematiky a docieliť iné rozhodnutie, iný záver ako je teraz platný, ktorý by bol v prospech detí manželov Boórovcov," povedal minister.

Richter chce, aby sa Andrea Cisárová zúčastnila na ďalšom pojednávaní v piatok, tentoraz venovanom prípadu detí Čonkovcov. Rodina Čonkovcov sa však zaviazala, že nebude informovať médiá, zdôraznil Richter. O doterajších výsledkoch má Cisárová ministra informovať po svojom návrate do Bratislavy v stredu.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny zaznamenalo prvú informáciu o prípade detí rodiny Boórovcov na základe údajov z ministerstva zahraničných vecí v júli 2010. Odvtedy komunikovalo ministerstvo so svojím partnerským ministerstvom vo Veľkej Británii, aj na úrovni zastupiteľského úradu SR v Londýne.

Rezort diplomacie v kauze podporuje babku

Slovenský rezort diplomacie podporuje požiadavku starej matky, aby obe deti, ktoré britské úrady odňali Slovenke Ivane Boórovej, umiestnili do jej náhradnej starostlivosti.

Píše sa to vo vyhlásení Ministerstva zahraničných vecí SR, ktoré agentúre SITA poskytol tlačový odbor ministerstva. Ministerstvo tvrdí, že v tomto prípade konalo napriek kompetenčným limitom iniciatívne a ústretovo tak voči rodičom, ako aj starej matke odobratých detí.

Vo vyhlásení píše, že "poskytovalo súčinnosť Centru pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže, vždy kladne zareagovalo na žiadosť starej matky o osobné stretnutia, zorganizovalo viacero medzirezortných porád k prípadu a zástupcovia veľvyslanectva sa zúčastňovali na súdnych pojednávaniach, konzultovali postup s britskými právnikmi, viackrát upozornili britskú stranu osobnými intervenciami i diplomatickými nótami na dodržiavanie medzinárodných dokumentov v tejto oblasti".

Rezort však dodáva, že nemôže byť účastníkom v súdnom spore takéhoto typu a nemôže zasahovať do policajných vyšetrovaní či súdnych konaní.

"Slovenskí občania si zároveň musia uvedomiť, že je potrebné dodržiavať a rešpektovať zákony krajiny, v ktorej sa nachádzajú, pričom treba mať na pamäti, že britské zákony sú v spomínanej oblasti koncipované inak než slovenské," píše sa vo vyhlásení .

Rezort pripomenul, že britský súd v utorok povolil možnosť odvolať sa voči májovému rozsudku, keďže pôvodná lehota bola premeškaná.

Problematické právne rozdiely

"Ale treba povedať, že tá komunikácia bola, ja by som ju nazval neefektívna, pretože nakoniec došlo k rozhodnutiam, ktoré sú nepríjemné a smerovali k tomu, že deti boli odobraté a zverené do pestúnskej starostlivosti náhradnej rodiny", zrekapituloval prípad minister.

Očakával, že predstavitelia Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže (CPMODM), ktorí "viedli toto pracovisko v predchádzajúcom období, mali vycestovať priamo do Londýna, na mieste mať záujem sa kontaktovať s príslušnou partnerskou organizáciou a týmto spôsobom sa pokúsiť veci riešiť".

Centrum je totiž jediné zo zákona oprávnené vstupovať do tejto problematiky, pretože má jediné partnerskú organizáciu aj na Britských ostrovoch, ktorá sa riadi tým istým medzinárodným právom. Richter upozornil, že právo v tejto oblasti je na Slovensku a v Británii odlišné, na Britských ostrovoch je "ďaleko prísnejšie, rigidnejšie" a v problematike tiež rozhodujú iné orgány.

Po preštudovaní všetkých krokov sa Richter rozhodol pre výmenu vedenia Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže. Jeho riaditeľkou sa v lete stala Andrea Cisárová. "Vítam, že aj za pomoci ministerstva zahraničných vecí, ambasády SR v Londýne nastala priama komunikácia", povedal Ján Richter.


Richter zasahovať nechce

Mala by zaručiť, aby jednotlivé sociálne pracoviská vo Veľkej Británii informovali o takýchto prípadoch ich partnerskú organizáciu, ktorá je aj partnerskou organizáciou nášho Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže.

Keďže obe centrá, britské aj slovenské, si navzájom vymieňajú informácie, mohlo by naše centrum vstúpiť do problémov rýchle a efektívne a rozhodnúť, ako konať, konštatoval ďalej Richter, ktorý ako politik nechce narušiť súdne konanie.

Podľa Richtera je prípadov odobratia detí viac, nejde len o prípad rodiny Boórovcov. Spolu s centrami medzinárodnoprávnej ochrany detí a mládeže ich chcú všetky zmapovať. Zároveň rezort práce, sociálnych vecí a rodiny pripravuje v spolupráci s ministerstvom zahraničných vecí informačnú brožúru o problematike odobratia či adopcie detí.

Mala by byť k dispozícii na všetkých ambasádach, konzulátoch SR v zahraničí. K dispozícii by tiež mala byť aj na úradoch práce alebo aj na orgánoch miestnej samosprávy a tiež v cestovných kanceláriách. Ako zdôraznil Richter, "každý jeden obyvateľ Slovenska, ktorý vycestuje do hociktorého štátu, musí pochopiť, že v tej krajine, do ktorej cestuje, platí právo príslušného štátu a vnútorné pomery a podmienky a tie musí rešpektovať, na tie sa musí pripraviť". Nie vždy sa totiž dá rýchlo pomôcť.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rumuni majú zatiaľ smolu, vstup do schengenu je v nedohľadne
<< predchádzajúci článok
Osudové stretnutie Srbska a Kosova zariadil Barack Obama