Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. júna 2015

ADSS: Sporiteľom sa zhodnotil majetok v 2. dôchodkovom pilieri



Sporiteľom v druhom dôchodkovom pilieri v júni tohto roka majetok medziročne vzrástol. Vyplýva to z aktuálnych údajov Asociácie dôchodkových správcovských ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 20. júna (TASR) - Sporiteľom v druhom dôchodkovom pilieri v júni tohto roka majetok medziročne vzrástol. Vyplýva to z aktuálnych údajov Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS).


"Aj napriek otvoreniu druhého piliera celkový majetok dôchodkových fondov medziročne v júni tohto roka vzrástol o 5,5 %. To popiera všetky tvrdenia, že správcovia nie sú schopní zhodnocovať úspory. Ak majetok vzrastie i napriek odchodu sporiteľov, znamená to, že bol zhodnotený," skonštatoval predseda asociácie Stanislav Žofčák.

Podľa jeho slov sa mohli sporiteľom zhodnotiť peniaze ešte viac, nebyť zmeny zákona v minulosti. "Tá prinútila správcov previesť všetkých sporiteľov do garantovaných fondov," argumentuje.

Z hľadiska sporenia sú pritom Slováci stále konzervatívni a volia radšej menšie riziko. Faktom však je aj to, že k spravovaniu svojich úspor nepristupujú aktívne. Dôkazom toho sú štatistiky, ktoré hovoria, že v súčasnosti je v garantovaných fondoch 86 % sporiteľov. "Iba zvyšných 14 % sporiteľov si teda uvedomuje, že ak chcú mať vyššie úspory, musia mať aspoň časť úspor v negarantovaných, teda akciových, zmiešaných a indexových fondoch," pripomenul Žofčák.

Tento týždeň v pondelok (15.6.) sa druhý pilier už štvrtýkrát zatvoril. Podľa predbežných údajov ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) z neho vystúpilo viac ako 100.000 ľudí a vstúpilo do neho viac ako 13.000 ľudí. Žofčák tvrdí, že všetky argumenty a odporúčania Sociálnej poisťovne aj rezortu práce ohľadom vystúpenia boli odborníkmi podrobené kritike a vyhodnotené ako klamlivé a zavádzajúce. "Preto nerozumiem tomu, že sporitelia doslova odovzdali svoje vlastné peniaze našetrené v druhom pilieri do inštitúcie, ktorá ich obratom ruky pošle cudzím ľuďom, ktorí možno pracovali oveľa menej. Alebo inak, svojím budúcim dôchodkom zaplatili súčasné penzie cudzích ľudí," skonštatoval Žofčák.

Zároveň uviedol, že všetky zmeny, ktoré bude potrebné uskutočniť v druhom pilieri, by mali byť systémové. "Podstatné je to, aby boli zmeny riešené systémovo a na odbornej báze, nie politicky. V momente, keď bude dôchodkový systém takto nastavený, je potrebné ho zafixovať. Ústavný zákon na jeho ochranu je preto nevyhnutný," myslí si Žofčák.

V minulosti sa uskutočnilo už niekoľko zmien v dôchodkovom systéme, z ktorých väčšinu považuje za kontraproduktívnu a krátkodobú. Podľa neho je potrebné klásť si otázky, z čoho sa napríklad v budúcnosti budú valorizovať dôchodky, prečo sa tak často mení zákon o dôchodkovom sporení, ako si majú ľudia nasporiť pri zníženom príspevku do druhého piliera. "Prečo sa nerieši demografický vývoj a nepodporujú sa rodiny a pôrodnosť? Jedným z mála pozitívnych riešení je možnosť sporiteľa vybrať si dôchodkové fondy a voľnejšie zhodnocovať svoje úspory," dodal Žofčák.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
MERKELOVÁ: Gréci sa musia ešte pred summitom dohodnúť s veriteľmi
<< predchádzajúci článok
SILADICE: V erbe majú lemeš, čerieslo a motyku