Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. septembra 2010

Afgánci sa sťažujú na právoplatnosť voliebAfganská komisia monitorujúca dodržiavanie volebných pravidiel (Electoral Complaints Commission - ECC) v stredu oznámila, ...Zdieľať
afganistan Hámid Karzaj počas sobotňajších volieb.

Foto: AP Photo/Musadeq Sadeq
KÁBUL 22. septembra (WEBNOVINY) - Afganská komisia monitorujúca dodržiavanie volebných pravidiel (Electoral Complaints Commission - ECC) v stredu oznámila, že zaznamenala spolu 2 064 sťažností týkajúcich sa nezrovnalostí, ku ktorým malo dôjsť počas sobotňajších parlamentných volieb. ECC to oznámila po tom, ako uplynula lehota určená na podanie takýchto sťažností.

"K včerajšiemu večeru sme zaznamenali spolu 2 064 písomných sťažností týkajúcich sa nezrovnalostí a problémov počas dňa volieb," uviedol pre tlačovú agentúru AFP hovorca ECC Ahmad Zia Rafát.

Ako pripomenul, v súvislosti s prípravami volieb komisia zaznamenala 1 700 oficiálnych sťažností, čo je spolu s tými novými 3 764.

Občania Afganistanu môžu podávať sťažnosti v súvislosti s akoukoľvek časťou volebného procesu do troch dní odo dňa, keď malo k údajnej nezrovnalosti dôjsť. Mnohé ďalšie sťažnosti sa očakávajú v súvislosti s povolebným procesom, ktorý zahŕňa činnosti ako zratúvanie hlasov. "Sťažnosti dostávame každý deň," dodal Rafát.

V sobotu sa v Afganistane konali v poradí druhé parlamentné voľby od zosadenia hnutia Taliban v roku 2001. Na voľbách, takmer výlučne sponzorovaných zo zahraničia, sa mohlo zúčastniť približne 10,5 milióna oprávnených voličov. Voliť mohli v takmer 6 tisíc volebných miestnostiach.

O 249 kresiel Snemovne ľudu (Wolesi Džirga) sa uchádzalo viac ako 2 500 kandidátov. Bezpečnosť zaisťovali desaťtisíce členov afganských bezpečnostných jednotiek a v pohotovosti boli aj príslušníci Medzinárodných síl pre podporu bezpečnosti v Afganistane (ISAF).

Oficiálne výsledky volieb by mali byť známe 31. októbra.


SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V prípade Smith asi zamietnu niektoré obvinenia
<< predchádzajúci článok
Južná Kórea je po silných dažďoch pod vodou