Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. septembra 2023

Africká únia sa stala stálym členom G20, oznámil to indický premiér Naréndra MódíAfrickej únii udelili stále členstvo v skupine najväčších ekonomík sveta G20. Na začiatku summitu zoskupenia v indickom Naí Dillí to ...Zdieľať
india_g20_53296 676x450 9.9.2023 (SITA.sk) - Africkej únii udelili stále členstvo v skupine najväčších ekonomík sveta G20. Na začiatku summitu zoskupenia v indickom Naí Dillí to oznámil indický premiér Naréndra Módí.


Africká únia je po Európskej únii druhým regionálnym blokom, ktorý má stále členstvo v G20.

„Pozývam zástupcu Africkej únie, aby zaujal svoje miesto ako stály člen G20,“ povedal Módí po tom, ako si potriasol rukou a objal sa s terajším predsedom bloku, prezidentom Komor Azalim Assoumanim.

Hľadanie konkrétnych riešení


Módí sa usiluje dať tohtoročným summitom hlas globálnemu juhu a členstvo Africkej únie je silný krok týmto smerom. Stále členstvo 55-členného bloku malo širokú podporu.

Indický premiér počas otvárania summitu povedal prítomným lídrom, že musia nájsť „konkrétne riešenia“ rozšírených problémov, ktoré podľa neho pramenia z „vzostupov a pádov v globálnej ekonomike, rozdelenia medzi severom a juhom, priepasti medzi východom a západom“ a ďalších otázok, ako je terorizmus, kybernetická bezpečnosť, zdravotná a vodná bezpečnosť.

Riešenie potrieb rozvojového sveta


Pravdepodobne odkázal aj na vojnu na Ukrajine, aj keď sa vyhýbal uvedeniu všetkých zúčastnených krajín.

India sa na summite snaží upriamiť väčšiu pozornosť na riešenie potrieb rozvojového sveta, hoci, ako konštatuje agentúra AP, nie je možné oddeliť mnohé otázky, ako je potravinová a energetická bezpečnosť, od európskeho konfliktu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Na agende víkendového stretnutia sú otázky kritické pre rozvojové krajiny vrátane alternatívnych palív, efektívneho využívania zdrojov, vývoja spoločného rámca pre digitálnu verejnú infraštruktúru, potravinovej bezpečnosti či klimatickej zmeny.


Samit sa koná bez prítomnosti prinajmenšom pätiny lídrov G20. Vodcovia Ruska a Číny sa rozhodli neprísť, rovnako aj mexický prezident. Španielsky premiér zase nemohol prísť pre COVID-19.
Zdroj: SITA.sk - Africká únia sa stala stálym členom G20, oznámil to indický premiér Naréndra Módí © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovenské protifašistické hnutie považuje nárast podpory extrémistických strán za ohrozenie demokracie a mieru vo svete
<< predchádzajúci článok
ŠIMEČKA: Dávajme pozor, kto šíri klamstvá a obviňuje obete, kto ospravedlňuje agresora a obdivuje autoritárskeho lídra