Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. júla 2019

Agrorezort odmietol obvinenia Slovenskej aliancie moderného obchoduIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 10. júla (TASR) – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR odmietlo obvinenie Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO), podľa ktorého je zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami v rozpore s európskym právom. Európske združenie obchodníkov EuroCommerce, ktorého členom je aj SAMO, podalo tento týždeň na Európsku komisiu (EK) sťažnosť na zákon.


"Ministerstvo pôdohospodárstva stojí na strane poľnohospodárov, potravinárov a spotrebiteľov. Žiadny poctivý obchodník nemôže mať problém so zákonom o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami," reagoval na kritiku SAMO hovorca rezortu Michal Feik. Zákon podľa MPRV prináša vyváženejšie a férovejšie zmluvné vzťahy medzi dodávateľmi potravín a obchodnými reťazcami, skracuje lehoty splatnosti faktúr, vytvára možnosť podávania anonymných podnetov, zavádza lepšiu kontrolu a sprísňuje sankcie za porušenie.

SAMO sa nepáči okrem iného ani nepriama novelizácia zákona o potravinách, ktorá zrušila odkladný účinok riadne podaných opravných prostriedkov, a teda aj povinnosť zaplatiť pokutu až na základe právoplatného rozhodnutia. "To znamená, že obchodníci, farmári či výrobcovia potravín musia zaplatiť štátu pokutu, a až potom nasleduje odvolacie konanie, v rámci ktorého sa uloženie pokuty môže ukázať ako nezákonné, neprimerané alebo nedôvodné," upozornila SAMO.

Kritike sa nevyhlo ani usmernenie ministerstva, ktoré spresňuje výklad ustanovenia zákona o nadpolovičnom zastúpení slovenských výrobkov v propagačných letákoch. Podľa obchodníkov usmernenie zavádza viacero pojmov, výklad ktorých bude čisto na ľubovôli kontrolného orgánu. To umožní kontrolórom subjektívne posudzovanie a podľa SAMO tak vystavuje ministerstvu bianko šek na udeľovanie miliónových pokút obchodným reťazcom.

Podľa Feika je však svojvoľné udeľovanie pokút absolútne vylúčené. "V súlade s platnou legislatívou udelená pokuta musí byť účinná, primeraná a odrádzajúca. MPRV SR bude udeľovať pokuty prísne v súlade s týmito princípmi," uviedol hovorca.

Ministerstvo v stanovisku zopakovalo, že dôvodom prijatia novej legislatívy bolo zneužívanie ekonomickej sily jedného z účastníkov obchodného vzťahu, väčšinou na úkor dodávateľa. Prejavovalo sa to najmä formou rôznych peňažných alebo nepeňažných plnení dodávateľa nad rámec dohodnutej kúpnej ceny. Išlo napríklad o rôzne skryté zľavy z kúpnej ceny, vynútené poplatky za marketing, jednostranne nevyvážené zmluvné vzťahy, dlhé splatnosti faktúr alebo platby za zaradenie do registra dodávateľov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Patrik P., odsúdený v kauze nebankoviek, sa chce dostať na slobodu
<< predchádzajúci článok
Paríž priznal, že americké rakety objavené v Líbyi patrili Francúzsku

Agrorezort odmietol obvinenia Slovenskej aliancie moderného obchodu - diskusné fórum čitateľov