Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. novembra 2006

Ahmadínedžád a Lukašenko diskutovali o obchode a obranePrezidenti Iránu a Bieloruska sa v pondelok stretli v Teheráne, kde diskutovali o posilnení partnerstva krajín v rezortoch obrany a obchodu a postupe proti ich spoločnému nepriateľovi - Spojeným ...Zdieľať

TEHERÁN 6. novembra (WEBNOVINY) - Prezidenti Iránu a Bieloruska sa v pondelok stretli v Teheráne, kde diskutovali o posilnení partnerstva krajín v rezortoch obrany a obchodu a postupe proti ich spoločnému nepriateľovi - Spojeným štátom americkým. Iránsky líder Mahmúd Ahmadínedžád označil bieloruského kolegu Alexandra Lukašenka za "statočného a silného" vodcu čeliaceho politike USA a poďakoval sa mu za podporu iránskeho jadrového programu. Ako vyhlásil Lukašenko, Bielorusko má záujem na posilnení väzieb s Iránom, ktorý má podobné názory na regionálne a globálne problémy.

"Myslíme si, že musíme prehĺbiť našu spoločnú vôľu a moc,... aby sme čelili nepriateľom," citovala iránska televízia Lukašenka, ktorý pricestoval do krajiny na dvojdňovú návštevu. Výrok odznel počas jeho stretnutia s duchovným vodcom Alím Chameneím, pričom bol očividnou narážkou na USA. V rozširovaní vzťahov s "priateľskou a bratskou krajinou" Ahmadinedžád nevidí "žiadne obmedzenia". Irán a Bielorusko podľa neho plánujú uzavretie dohôd o zvýšení spolupráce v oblastiach, akými sú "energetika, výcvik, spoločné investície a obrana".

Napriek kritike zo strany západných štátov Bielorusko predalo Iránu vojenské vybavenie ruskej výroby. Lukašenkova návšteva v krajine sa časovo zhoduje s iránskym vojenským cvičením, na ktorom Teherán vyskúšal strely stredného doletu a nové typy striel zem-more.

SITA,AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
TwoOne nepredpokladá mimosúdnu dohodu so štátom
<< predchádzajúci článok
Washington popiera vplyv na rozsudok nad Saddámom Husajnom

Ahmadínedžád a Lukašenko diskutovali o obchode a obrane - diskusné fórum čitateľov