Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. februára 2010

AHMADÍNEDŽÁD: Izrael plánuje zaútočiť



Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád v utorok vyjadril presvedčenie, že Izrael zvažuje "nasledujúcu jar alebo leto" začať vojnu, zatiaľ však nepadlo konečné ...



Zdieľať
Foto: SITA, AP


TEHERÁN 16. februára (WEBNOVINY) - Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád v utorok vyjadril presvedčenie, že Izrael zvažuje "nasledujúcu jar alebo leto" začať vojnu, zatiaľ však nepadlo konečné rozhodnutie. Radikálny líder to vyhlásil na tlačovej konferencii, kde odpovedal na otázky týkajúce sa snáh o zmierenie medzi židovským štátom a jeho arabskými susedmi. Ahmadínedžád pritom nespomenul, kto by mal byť terčom izraelského útoku.

"Podľa informácií, ktoré máme, chcú začať vojnu nasledujúcu jar alebo leto, hoci ich rozhodnutie ešte nie je konečné," tvrdí prezident islamskej republiky, ktorá je úhlavným nepriateľom Izraela. "Ale odboj a štáty v regióne ich dorazia, ak tento parežim opäť čokoľvek urobí", dodal. Súčasná izraelská vláda nevylučuje vojenský zákrok proti Iránu, ktorý sa podľa nej tajne snaží vyrobiť jadrovú zbraň. Židovský štát je pritom považovaný za jedinú jadrovú mocnosť na Blízkom východe. Teherán naďalej trvá na tom, že sporný jadrový program slúži výhradne na mierové účely a nebráni sa spolupráci so svetovými veľmocami, ktoré však tvrdia opak a hrozia prijatím nových medzinárodných sankcií.

"Ak sa bude ktokoľvek snažiť robiť Iránu problémy, naša reakcia nebude ako predtým," varoval v utorok Ahmadínedžád v súvislosti s problematickým vyjednávaním o výmene jadrového materiálu podľa návrhu OSN. Krajina bude podľa neho na takéto kroky odpovedať "niečím, čo ich donúti ich oľutovať". Prezident taktiež upozornil, že rokovania o návrhu OSN "ešte nie sú uzavreté", a nevylúčil, že Irán by mohol jadrové palivo dovážať dokonca zo znepriatelených Spojených štátov.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu v októbri navrhla, aby Irán naraz vyviezol 1200 kilogramov uránu do Ruska, kde by ho obohatili na vyšší stupeň a následne by z neho vo Francúzsku vyrobili palivové tyče. Irán najskôr v zásade súhlasil, neskôr však požadoval, aby výmena prebiehala simultánne vo viacerých fázach. Západné veľmoci to považujú za odmietnutie ponuky a hrozia sprísnením sankcií voči islamskej republike, ktorú obviňujú zo snahy tajne vyrábať jadrové zbrane.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
BALÁZS: Konflikt medzi MR a SR vyvolali politici
<< predchádzajúci článok
Trnavský kraj navrhol za lídra SDKÚ-DS Mikloša