Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. apríla 2010

Ahmadínedžád navštívi Zimbabwe a UganduIránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád, ktorého politika a ostré výroky priviedli Irán do úplnej medzinárodnej izolácie, odletel vo štvrtok na dvojdňovú návštevu ...Zdieľať
ahmadinedzad Foto: SITA, AP


TEHERÁN 22. apríla (WEBNOVINY) - Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád, ktorého politika a ostré výroky priviedli Irán do úplnej medzinárodnej izolácie, odletel vo štvrtok na dvojdňovú návštevu čierneho kontinentu. Ako uviedla iránska štátna televízia, na návštevách v Zimbabwe a Ugande bude hovoriť s tamojšími predstaviteľmi o iránskom jadrovom programe. Práve to je otázka, ktorá Irán a väčšinu medzinárodného spoločenstva rozdeľuje. Irán tvrdí, že jeho jadrový program je určený len na mierové účely, Spojené štáty a ďalšie krajiny sa však obávajú, že sa Irán snaží získať jadrovú bombu.

Pre Ahmadínedžáda budú dôležité najmä rokovania v Ugande, keďže tejto krajine momentálne patrí kreslo nestáleho člena Bezpečnostnej rady (BR) OSN, ktorá rozhoduje o sankciách voči Iránu. "Samozrejme, ako členská krajina BR s ním budeme rokovať o otázke jadrovej energie," potvrdil vo štvrtok ráno námestník ugandského ministerstva zahraničných vecí James Mugume. Touto otázkou sa BR podľa neho zaoberá už dosť dlho a je načase, aby sa vyriešila.

Iránsky minister zahraničných vecí Manúčehr Mottakí v nedeľu vyhlásil, že Irán plánuje bilaterálne rokovať so všetkými 15-timi členskými krajinami Bezpečnostnej rady.

SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Banskobystrický kraj nechce zvýšiť cestovné
<< predchádzajúci článok
Tatra banka vydá hypotekárne záložné listy