Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

14. júna 2006

AIDS hrozí pandémoiu aj napriek progresu v liečbe



Tento rok si svet pripomína dvadsať rokov od založenia Medzinárodného spoločenstva ľudí žijúcich s vírusom HIV a ochorením AIDS a desať rokov odkedy prevzal dohľad nad epidémiou HIV/AIDS - Úrad ...



Zdieľať

BRATISLAVA 14. júna (WN/SITA) - Tento rok si svet pripomína dvadsať rokov od založenia Medzinárodného spoločenstva ľudí žijúcich s vírusom HIV a ochorením AIDS a desať rokov odkedy prevzal dohľad nad epidémiou HIV/AIDS - Úrad OSN zaoberajúci sa stavom šírenia vírusu HIV (UNAIDS). V roku 1996 sa okrem toho zaznamenali prvé úspechy kombinovanej antiretrovírusovej terapie (ART). Prvou rozvojovou krajinou, ktorá začala ART využívať bola Brazília.

Míľniky, ktorými prešiel vývoj výskumu a liečby vírusu siahajú do roku 1959. Z toho roku totiž pochádza najstaršia vzorka, v ktorej odborníci detekovali infekciu HIV/AIDS v krvi. Išlo vtedy o muža z Leopoldville v Kongu. Prvýkrát sa choroba AIDS definovala ako syndróm získanej imunideficiencie v roku 1982, kedy sa opísali aj tri spôsoby jej prenosu - sexuálnym stykom, krvou a z matky na dieťa. O rok neskôr izoloval doktor Luc Montagnier vo Francúzsku vírus, neskôr nazývaný HIV a ešte v tom roku sa objavila epidémia vírusu medzi heterosexuálmi v centrálnej Afrike. Vírus HIV identifikoval ako pôvodcu ochorenia AIDS doktor Robert Gallow z USA v roku 1984. O rok neskôr lekári evidovali minimálne jeden prípad HIV-infikovaného alebo pacienta s AIDS v každom regióne sveta. Okrem toho však vedci vyvinuli v USA prvý kombinovaný test a začal sa skríning darcov krvi v USA a Európe. Uskutočnila sa prvá konferencia v Atlante a v tomto istom roku sa zaregistroval aj prvý prípad infekcie na Slovensku. Prvý globálny program boja proti AIDS sa spustil v roku 1987. Jeho iniciátorom bola Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a v terapii HIV/AIDS sa začal skúšať 1. liek.

Od roku 1988 je Medzinárodným dňom boja proti HIV/AIDS 1. december. V roku 1990 vo svete evidovali jeden milión detí, ktoré sa v dôsledku infekcie alebo ochorenia stali sirotami, respektíve polosirotami. Symbolom solidarity s pacientmi je od roku 1991 červená stužka. Prvá profylaxia vertikálneho prenosu HIV (MTCH) sa zaviedla v roku 1994. Významným míľnikom bol aj rok 1995, kedy sa zaznamenal vzostup epidémie HIV v krajinách východnej Európy medzi užívateľmi drog. V roku 2003 vyzvala WHO svetové farmaceutické spoločnosti, aby zvýšili podporu dostupnosti terapie v rozvojových krajinách a teda znížili cenu liekov. Už dva roky je prevencia voči ochoreniu AIDS na zozname Rozvojových cieľov milénia - MDG (Millenium development goals).

Podľa UNAIDS žije v súčasnosti s HIV, respektíve AIDS-om 38,6 milióna ľudí, 25 miliónov už zomrelo. Denne sa nakazí až štrnásť tisíc ľudí, z toho je 2 000 detí do pätnásť rokov. Až dve tretiny nakazených žijú v subsaharskej Afrike. V roku 2005 sa infikovalo 4,1 milióna ľudí, 2,8 milióna zomrelo.

Na Slovensku bolo od roku 1985 do 30. 3. 2006 registrovaných 253 HIV-infikovaných osôb, z toho 90 cudzincov. Zo 163 infikovaných registrovaných osôb je v SR 30 žien a 133 mužov. Na AIDS ochorelo štyridsať občanov SR, zomrelo ich 26. Do 30. marca 2006 pribudlo od začiatku roka päť nových prípadov infekcie HIV/AIDS, z toho boli traja cudzinci.

Informácie poskytol Úrad verejného zdravia hlavného mesta SR Bratislavy v spolupráci s Národným referenčným centrom pre prevenciu HIV/AIDS na Slovenskej zdravotníckej univerzite.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vďaka kamerám klesla v mestskej časti Košice-Šaca kriminalita
<< predchádzajúci článok
Počet nových registrácií áut v západnej Európe stúpol o 10,3 %