Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. septembra 2015

Aj v Česku chcú zveriť kontrolu nebankových subjektov centrálnej banke



Legislatívna rada českej vlády dostala na stôl návrh zákona o spotrebiteľských úveroch, ktorý má obmedziť úžeru a riešiť nízku odbornosť a ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP/Thanassis Stavrakis
Praha 15. septembra (TASR) - Legislatívna rada českej vlády dostala na stôl návrh zákona o spotrebiteľských úveroch, ktorý má obmedziť úžeru a riešiť nízku odbornosť a dôveryhodnosť niektorých poskytovateľov nebankových pôžičiek. Informuje o tom portál spravodajského kanálu Českej televízie ČT24.


Po vstupe zákona do účinnosti by začala nebankové subjekty kontrolovať Česká národná banka (ČNB), ktorá by im činnosť povoľovala vydaním potrebnej licencie. Na podnikanie v tejto finančnej oblasti teraz stačí len živnostenské oprávnenie. Činnosť nebankových subjektov kontroluje Česká obchodná inšpekcia (ČOI). Úvery môže poskytovať prakticky ktokoľvek - teraz je to vyše 60.000 osôb, poskytuje ich však "iba" 58.000. A práve ich počet chce budúci zákon výrazne obmedziť. "Poskytovatelia úverov budú musieť splniť kritérium na výšku základného kapitálu stanovené na 20 miliónov Kč (737.572 eur)," uviedla námestníčka ministra financií Lenka Jurošková.

Uchádzač o licenciu bude musieť preukázať odbornosť vo finančníctve. Ak však spoločnosť s licenciou poruší stanovené pravidlá, ČNB jej ju bude môcť odobrať.

Sankcie za oneskorené splátky budú miernejšie. V zákone sa zakážu nebankovým subjektom vysoké pokuty za ne. V prípade oneskorených splátok by mohol poskytovateľ naúčtovať penále a zmluvné pokuty len do 70 % z výšky úveru, najviac však 200.000 Kč. Zo 100.000 Kč by tak klient zaplatil maximálne 70.000 Kč.

Sociálni demokrati by radi znížili hornú hranicu zmluvnej pokuty.

Okrem toho by mala byť možnosť, aby mesiac pred každoročným výročím uzavretia zmluvy mohol klient splatiť bez spoplatnenia až pätinu hypotéky. Za to si banky v súčasnosti často účtujú vysoké poplatky. Banky budú povinné uviesť už v reklame, koľko bude hypotéka celkovo stáť. Informáciu budú musieť písomne potvrdiť ešte pred podpisom zmluvy.

Ministerstvo financií poslalo zákon legislatívnej rade vlády. Na program jej rokovania by sa mal dostať v decembri. Po schválení parlamentom by mal vstúpiť do platnosti v prvej polovici roku 2016.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Röszke už nie sú migranti, hranice zatvorili a likvidujú tábory
<< predchádzajúci článok
Dávnu železničku v Kľakovskej doline pripomína aj náučný chodník