Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. novembra 2012

Ak by Grécko odišlo z eurozóny, Paríž by sa vzdal eura



Odchod Grécka z eurozóny, ktorý hrozil v roku 2011, by podľa bývalého francúzskeho ministra financií Francoisa Baroina viedol k tomu, že Paríž by sa vzdal eura. Vo svojej pripravovanej ...



Zdieľať
grecko BRATISLAVA 2. novembra (WEBNOVINY) - Odchod Grécka z eurozóny, ktorý hrozil v roku 2011, by podľa bývalého francúzskeho ministra financií Francoisa Baroina viedol k tomu, že Paríž by sa vzdal eura.


Vo svojej pripravovanej knihe "Čierna labuť", Baroin napísal, že v novembri 2011 vtedajší francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a nemecká kancelárka Angela Merkelová bývalému gréckemu premiérovi Georgemu Papandreouovi povedali, že Grécko nedostane pomoc, ak šéf gréckej vlády uskutoční referendum o balíčku úsporných opatrení, ktorý od krajiny žiadali poskytovatelia úverov.

Zverejnené pasáže pripravovanej knihy hovoria o rokovaniach Baroina s tromi poradcami, aby zhodnotili vplyv odchodu Grécka z menovej únie. Toto neoficiálne stretnutie sa zaoberalo iba pracovnými hypotézami. Baroin však uviedol, že odchod Grécka by nevyhnutne viedol k tomu, že Francúzsko by muselo opustiť eurozónu.

O pripravovanej knihe informovala internetová stránka ekathimerini.com.

Podľa bývalého francúzskeho ministra financií Merkelová a Sarkozy gréckemu premiérovi povedali, že referendum o úsporných opatreniach nemôže uskutočniť. Baroin popisuje, ako Papandreou ustúpil a ohlásil, že referendum bude o členstve v eurozóne, a nie o podmienkach núdzovej pomoci.

"Papandreou sa veľmi potil, hovoril zmätene, potom skolaboval. Bol zatlačený do kúta a nemal inú možnosť, ako hlasovať za euro alebo proti. Bol som osobne prítomný pri jeho politickej smrti," píše Baroin v knihe Čierna labuť.

V ekonomickej teórii sa termín čierna labuť používa pre udalosť, ktorá je náhodná a neočakávaná. Napríklad bankrot ruskej vlády bol čiernou labuťou pre úspešný hedžový fond Long Term Capital Management (LTCM) a úplne ho zničil. Bankrot ruskej vlády bol pre hedžový fond čiernou labuťou, pretože nijaký počítačový model fondu nemohol túto udalosť predvídať.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ak by Grécko odišlo z eurozóny, Paríž by sa vzdal eura
<< predchádzajúci článok
Nový zákon prikáže funkcionárom priznať všetky príjmy