24hod.sk    Ekonomika

02. januára 2007

Ak chcete prestať fajčiť, netreba to vzdávať



Mnohí si s príchodom nového roka 2007 dávajú viaceré predsavzatia a jedným z nich býva aj záväzok prestať fajčiť. Ako pre agentúru SITA povedal riaditeľ Generálneho sekretariátu Výboru ...



Zdieľať

BRATISLAVA 2. januára (WEBNOVINY) - Mnohí si s príchodom nového roka 2007 dávajú viaceré predsavzatia a jedným z nich býva aj záväzok prestať fajčiť. Ako pre agentúru SITA povedal riaditeľ Generálneho sekretariátu Výboru ministrov pre drogové závislosti Blažej Slabý, ktorý pred rokmi úspešne prestal fajčiť, v boji s fajčením platí základné odporúčanie - nevzdávať to. Ak to nevyjde aj viackrát, treba sa ponaučiť z chýb, usilovať sa a možno si prečítať aj nejakú literatúru, vypočuť si skúsenosti druhých, ale nikdy to nevzdávať, radí Slabý. Podľa neho zo štatistík vyplýva, že na Slovensku je závislých od nikotínu okolo 900-tisíc osôb. "Je to jednoznačne najrozšírenejšia droga v populácii, je to najväčší zdravotný problém." To, že hrozba je naozaj veľmi veľká, vyplýva podľa Slabého aj z faktu, že ročne u nás na rakovinu pľúc zomiera okolo 2 000 onkologických pacientov a prevažná väčšina z nich sú fajčiari.

V oblasti legálnych drog je podľa Slabého popri tabaku problémom aj alkohol. Prieskumy síce hovoria o tom, že počet závislých na alkohole sa nezvyšuje prudko. Čo je však horšie, objavuje sa čoraz viac mladých alkoholikov. Čo je však ešte horšie, "objavuje sa stále častejšie a častejšie kombinácia najrôznejších nelegálnych drog a alkoholu medzi mladými ľuďmi a to je veľmi vážna hrozba", upozorňuje Slabý. Šéf Generálneho sekretariátu Výboru ministrov pre drogové závislosti pritom považuje slovenskú legislatívu v oblasti predaja a reklamy alkoholu či tabakových výrobkov za veľmi prísnu. Druhá vec je, že prax častokrát za týmto zaostáva. V prípade alkoholu a tabaku je problémom vymožiteľnosť a uplatniteľnosť práva.

Problémy s alkoholom na Slovensku podľa Slabého súvisia aj s našimi zvykmi. Alkohol je súčasťou mnohých spoločenských podujatí, výročí a pritom si dostatočne neuvedomujeme jeho riziká. Väčšina detí tak v prieskumoch hovorí, že po prvýkrát sa s alkoholom stretla v rodine. S pribúdajúcimi vedomosťami a skúsenosťami by sme preto, podľa Slabého, mali zmeniť aj niektoré naše zvyky.


Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.

SITA, AP


   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/ak-chcete-prestat-fajcit-netreba-to-vzdavat-cl23813.html