Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. marca 2006

Ak Chirac stiahne pracovný zákon, de Villepin chce odstúpiťFrancúzsky premiér Dominique de Villepin pohrozil, že v prípade stiahnutia pracovného zákona odstúpi zo svojej funkcie. Ako uviedol denník Le Parisien vo svojom štvrtkovom vydaní, de Villepin v utorok ...Zdieľať

BRATISLAVA 30. marca (WN/SITA) - Francúzsky premiér Dominique de Villepin pohrozil, že v prípade stiahnutia pracovného zákona odstúpi zo svojej funkcie. Ako uviedol denník Le Parisien vo svojom štvrtkovom vydaní, de Villepin v utorok varoval francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca pred stiahnutím sporného zákona, inak by "nemusel naďalej zostať vo svojom úrade". De Villepin tiež odmietol nové rokovania o pracovnom zákone, ktoré navrhol francúzsky minister vnútra Nicolas Sarkozy. Toto varovanie však neznamená, že Chirac spomínaný zákon naozaj schváli, citoval denník zdroje blízke prezidentovi. Vo štvrtok má o zákone rozhodnúť ústavná rada. Právni experti predpokladajú, že predložené dokumenty schváli. Chiracovi potom zostane ešte 9 dní na oznámenie platnosti zákona.

Študenti a odbory vo Francúzsku protestujú proti reforme pracovného práva, ktorá zavádza aj tzv. zmluvu o prvom zamestnaní. Na základe nej budú môcť zamestnávatelia počas prvých dvoch rokov trvania takejto pracovnej zmluvy prepustiť mladých ľudí do 26 rokov bez udania dôvodu. Cieľom tohto opatrenia je vytvorenie flexibilnejšieho pracovného trhu, na ktorom by mali zamestnávatelia väčšiu motiváciu zamestnávať mladých ľudí a znížiť tak ich narastajúcu nezamestnanosť. Odporcovia zákona naopak tvrdia, že nezamestnanosť medzi mladými sa týmto zákonom bude iba prehlbovať.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ruska prežila pád z jedenásteho poschodia
<< predchádzajúci článok
M. Dzurinda označil konanie F. Tótha za neetické a nemravné

Ak Chirac stiahne pracovný zákon, de Villepin chce odstúpiť - diskusné fórum čitateľov