Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. decembra 2009

Ak sa presadím, budem mať vplyv, tvrdí ŠefčovičSlovenský eurokomisár Maroš Šefčovič dúfa, že bude mať vplyv v novej Európskej komisii (EK). Tvrdí však, že to závisí najmä od toho, či sa dokáže presadiť. Šefčovič to dnes vyhlásil na ...Zdieľať
BRATISLAVA 14. decembra (WEBNOVINY) - Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič dúfa, že bude mať vplyv v novej Európskej komisii (EK). Tvrdí však, že to závisí najmä od toho, či sa dokáže presadiť. Šefčovič to dnes vyhlásil na diskusii v Bratislave venovanej prioritám, ktorým sa bude venovať, ako aj novým podobám fungovania Európskej únie (EÚ). Základ jeho práce podľa neho bude v tom, ako systém práce únie priblížiť bližšie k občanom.


"Ja dúfam, že áno," reagoval Šefčovič na otázku, či bude vplyv výrazný. V EK bude zodpovedať za medziinštitucionálne vzťahy a administratívu, zároveň bude jedným z piatich podpredsedov komisie. Slovensko má významné postavenie v Bruseli, tvrdil v diskusii Šefčovič, ktorý bol predtým zodpovedný za vzdelávanie, kultúru a mládež a na poste nahradil Jána Figeľa. Nomináciu schválila vláda ešte v septembri, členom komisie sa stal 1. októbra.

"Predstavou José Manuela Barrosa (šéfa EK - pozn. redakcie) je, aby som bol informačným a komunikačným priesečníkom medzi europarlamentom, komisiou a radou," vyhlásil Šefčovič. Jeho cieľom bude najmä presadzovanie širokého európskeho záujmu, tvrdil. Venovať sa chce rôznym oblastiam. Bude to napríklad práca na tvorbe "registra lobistov", priblížil jednu z citlivých tém. Venovať sa bude tiež celkovému chodu budovy EK, príprave európskych summitov a množstvu ďalších činností.

Šefčovič je jedným z 27 komisárov - 18 mužov a 9 žien musia vo funkcii potvrdiť všetky členské krajiny únie a Európsky parlament. Práce sa ujmú najskôr v januári budúceho roku, pretože parlament začne o nových komisároch rokovať 11. januára. Šefčovič predstúpi pred parlament 18. januára.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Každý druhý Slovák vníma súdy ako skorumpované
<< predchádzajúci článok
Kvôli Afrike je klimatický summit zastavený

Ak sa presadím, budem mať vplyv, tvrdí Šefčovič - diskusné fórum čitateľov