Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. apríla 2011

Akciové trhy v Európe, USA a v Japonsku posilniliEurópske akciové trhy v utorok rástli štvrtý deň po sebe a uzatvorili na dvojtýždňovom maxime. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 posilnil o 0,3 % na 1 145,96 bodu, čo bola ...Zdieľať
burza Foto: SITA/APBRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) - Európske akciové trhy v utorok rástli štvrtý deň po sebe a uzatvorili na dvojtýždňovom maxime. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 posilnil o 0,3 % na 1 145,96 bodu, čo bola najvyššia záverečná hodnota od 11. apríla. Akcie banky UBS poskočili o 3,9 %, keď jej výsledky v divízii investičného bankovníctva prekonali očakávania. Akcie ďalších švajčiarskych bánk Julius Baer a Credit Suisse posilnili o 2,1 % a 1,2 %. Ťažobný sektor čiastočne oslabil spolu s nižšími cenami kovov. Nedarilo sa napríklad akciám spoločnosti Anglo American, ktoré klesli o 1 %. Akcie ropných spoločností BP a Royal Dutch Shell naopak posilnili o 0,8 %, resp. 1,2 %, keď slabší americký dolár prispel k stabilizácii cien ropy.


Akciové trhy v USA uzatvorili v utorok najvyššie od júna 2008. Prispeli k tomu aprílové údaje o posilnení spotrebiteľskej dôvery a zmiernení inflačných očakávaní. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,93 % na 12 595,37 bodu, širší Standard & Poor's o 0,90 % na 1 347,24 bodu, technologický Nasdaq si pripísal 0,77 % a uzatvoril na úrovni 2 847,54 bodu. Automobilka Ford Motor posilnila o 0,7 %, doručovateľská spoločnosť United Parcel Services Inc (UPS) o 0,9 % a priemyselný konglomerát 3M Co o 1,9 %. Spoločnosti UPS a 3M zároveň v utorok zlepšili svoj celoročný výhľad. Nedarilo sa akciám spoločnosti Coca-Cola Co, ktoré klesli o 1,2 % po tom, čo výsledky firmy, ktorá je najväčším svetovým výrobcom nealkoholických nápojov, zaostali za očakávaniami analytikov.

Hlavný tokijský index Nikkei v stredu zaznamenal najväčší percentuálny nárast za týždeň, keď posilnil o 1,4 % na 9 691,84 bodu. Širší Topix si pripísal 0,8 % a uzatvoril na úrovni 839,87 bodu. Investorov čiastočne upokojili vyhlásenia popredných firiem, ktoré napriek marcovému zemetraseniu zverejnili pozitívne výhľady. Akcie spoločnosti Canon narástli o 7 %, keď najväčší výrobca digitálnych fotoaparátov na svete vyhlásil, že problémy s narušenými dodávkami komponentov vyrieši do niekoľkých mesiacov. Nedarilo sa napríklad akciám spoločnosti Sony, ktoré oslabili o 2 %. Trhy výraznejšie nezareagovali na vyhlásenie ratingovej agentúry Standard & Poor's, ktorá pohrozila znížením ratingu Japonska.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rakúsko a Nemecko sa vraj vĺn migrantov báť nemusia
<< predchádzajúci článok
Johnson & Johnson kúpi švajčiarsky Synthes za 21,3 mld. USD