Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. septembra 2011

Akciové trhy v Európe, USA aj v Japonsku klesliEurópske akciové trhy ukončili pondelňajšie obchodovanie v strate. Zisky z minulého týždňa vymazali obavy, že Grécko nezíska ďalšiu tranžu z medzinárodného úverového programu po tom, čo ...Zdieľať
burza tokio BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) - Európske akciové trhy ukončili pondelňajšie obchodovanie v strate. Zisky z minulého týždňa vymazali obavy, že Grécko nezíska ďalšiu tranžu z medzinárodného úverového programu po tom, čo veriteľské inštitúcie vyzvali krajinu na výrazné prehĺbenie úspor vo verejnom sektore a skvalitnenie systému výberu daní. K negatívnej nálade medzi investormi prispela počas víkendu aj schôdzka ministrov financií eurozóny, ktorá nepriniesla konkrétnejšiu stratégiu na prekonanie dlhovej krízy. Trh reagoval aj na hrozbu politickej nestability v Nemecku po tom, čo vládna koalícia kancelárky Angely Merkelovej utrpela porážku v regionálnych voľbách. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol o 2,3 % na 916,07 bodu. Francúzske banky Société Générale a BNP Paribas, ktoré vo výraznej miere investovali do dlhopisov problémových krajín na periférii eurozóny, klesli o 6,7 % a 5,5 %. Vo finančnom sektore sa nedarilo ani akciám britskej banky Lloyds Banking Group, ktoré stratili 6,7 %.


Akciové trhy v USA v pondelok klesli, v neskoršej časti obchodovania však vyrovnali časť strát, keď investori zareagovali na medializované informácie o črtajúcej sa dohode Grécka s medzinárodnými veriteľmi o pokračovaní krízových úverových programov. Nedarilo sa najmä akciám v energetickom a finančnom sektore. Index priemyselných blue chips Dow Jones klesol o 0,94 % na 11 401,01 bodu, širší Standard & Poor's 500 o 0,98 % na 1 204,09 bodu, technologický Nasdaq si odpísal 0,36 % a uzatvoril na úrovni 2 612,83 bodu. Akcie banky Citigroup Inc stratili 4,4 %. Obavy zo spomalenia rastu globálnej ekonomiky zasiahli spoločnosť Caterpillar Inc, ktorá je najväčším výrobcom stavebných mechanizmov na svete, a jej akcie stratili 1,5 %. V technologickom sektore posilnili akcie spoločnosti Apple, ktoré si polepšili o 2,8 %.

Japonský akciový trh v utorok klesol po tom, čo ratingová agentúra Moody's znížila hodnotenie úverových záväzkov Talianska a tým prehĺbila obavy z dopadov pokračujúcej dlhovej krízy v eurozóne na globálnu ekonomiku. Straty však pomohli zmierniť očakávania, že centrálna banka v USA oznámi ďalšie opatrenia na podporu hospodárskeho rastu. Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 1,6 % na 8 721,24 bodu. Širší Topix si odpísal 1,7 % a uzatvoril na úrovni 755,04 bodu. Akcie poisťovne Dai-Ichi Life, ktorá oznámila, že k júnu držala v talianskych a španielskych dlhopisoch 4,3 mld. USD, klesli o 6,3 %. Akcie spoločnosti Mitsubishi Heavy Industries klesli o 3,7 %. Darilo sa akciám automobilky Suzuki Motor, ktoré vzrástli o 3 %, keď ju podporili medializované informácie o chystanom prevzatí zo strany nemeckého koncernu Volkswagen.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poslednú žalobu za 11. september v USA stiahli
<< predchádzajúci článok
Miera nezamestnanosti v auguste klesla na 13,12 %