|
Nie je ale zodpovedným riešením vlhké steny, dlažby a podlahy len vysušiť. Hľadáme hlavnú príčinu, aby bolo naše bývanie v suchu a v zdravom vzduchu. Ako postupovať?
Všeobecne o nadmernej vlhkosti
Vlhkosť v obytných domoch nemá presiahnuť rozpätie 45 – 55 %. Skôr sa ale stretávame so zvýšenou vlhkosťou, pričom nejde len o problém starších obydlí. Pri zvlhčených základoch, stenách a zatekajúcich strechách nám hrozia zdravotné ťažkosti spojené s dýchaním a kožné problémy pri pôsobení plesní a mikroorganizmov.
Čo najčastejšie zapríčiňuje zvýšenú vlhkosť?
Veľmi často sa diskutuje o absorpcii vody zo zeme. V dôsledku toho vlhnú základové dosky, pivničné a vyššie obytné steny. Sanácia muriva by mala nasledovať až po odbornom zhodnotení najkritickejších miest.
Tak bližšie určíme zdroj absorpcie vody a vieme proti nej zaviesť funkčnú hydroizoláciu. Odporúčame, aby prebehla postupná hydroizolácia základovej dosky s dlhodobou účinnosťou proti tlakovej vode. Môže mať podobu jednozložkových izolačných náterov, no pozor, aby vznikla jednoliata vrstva bez spojov. V prípade, že hydroizoláciu aplikujeme na celú plochu pri vyplnení všetkých trhlín, výrazne znižujeme riziko nadmernej vlhkosti.
Hydroizoláciou od základov k funkčnej strešnej krytine!
Kvapky dažďa majú prinášať úplne inú atmosféru, nie spojenú so zatekajúcou strechou. V prípade, že je nevyhnutná hydroizolácia plochej strechy, môže sa na nej preukázať viacero rizikových miest. Jedným je vzduchotechnika, prestup komínov, odvodnenie strechy a nesprávne zatesnenie detailov. Aj hydroizolácia strechy musí prebiehať celoplošne, prekrývať trhliny iných izolačných nánosov, resp. penetrákov so syntetickou živicou.
Hydroizolácia v takejto forme má funkciu rozpúšťadla, zjednotenia a lepšej priľnavosti membrán. Pri výbere postupujeme v závislosti od typu podkladu.
Zdroj obrázku: Volodymyr Plysiuk / Shutterstock.com©2005-2024 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |