Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Ako postupovať pri zariaďovaní nového bývania?



Tipy, ktoré pomôžu pri zariaďovaní interiéru bez pomoci architekta alebo bytového dizajnéra, sa vždy zídu.



Zdieľať
Ako postupovať pri zariaďovaní nového bývania?

Zdroj foto: istockphoto.com/Vasyl Dolmatov

Tvorba nového bývania môže byť príjemnou činnosťou, ak máme aspoň základné informácie o tom, ako na to, máme jasno vo svojich potrebách a nechýba nám kreativita.

Plán a rozpočet sú alfou a omegou

Na samotnom začiatku plánovacieho procesu by sme mali mať jasno v tom, či daný byt alebo dom bude naším príbytkom dlhé roky, alebo iba na určitý čas. Od toho sa bude odvíjať výška investícií. Plán a rozpočet sú pri organizovaní nového bývania jednoducho základ.

V prípade dlhodobého bývania je dôležité investovať najmä do vecí, ktoré tak skoro nevymeníme. Jedná sa, napríklad o sanitu, obklady, dlažby, podlahy, okná, dvere či vstavaný nábytok. Všetky tieto prvky by mali spĺňať určité kvalitatívne predpoklady, pôsobiť nadčasovo a vzájomne ladiť.

V interiéri nepoužívame viac ako dva, maximálne tri druhy drevených dekorov. Je  dobré, keď podlaha harmonizuje s oknami a dverami.

V prípade otvorených miestností dbáme na jednotnosť použitých materiálov na podlahe a stenách.

Ústrednému prvku v miestnosti prispôsobujeme ostatný nábytok a dekorácie

Pri rozmiestňovaní a harmonizovaní jednotlivých kusov nábytku je dobré riadiť sa pravidlom, že všetko sa odvíja od najdominantnejšieho, najväčšieho alebo najdrahšieho kusu nábytku. K nemu potom postupne vyberáme ďalšie vybavenie a doplnky vo vhodných materiáloch a farbách.

Ideálne je staviť na maximálne dve farby a hrať sa s jej odtieňmi, poprípade zvoliť ešte tretiu kontrastnú farbu.

Pri zariaďovaní jednotlivých miestností máme na pamäti, že celý interiér by mal byť v súlade. Veľa použitých farieb, vzorov a materiálov pôsobí chaoticky a nevkusne.

byt
Zdroj foto: istockphoto.com/KatarzynaBialasiewicz

Nepodceňujeme farby stien

Steny premaľujeme pomerne ľahko, ale načo si vytvárať prácu navyše. Aj pri voľbe farieb stien jednotlivých miestností myslíme na vytvorenie interiéru pôsobiaceho ako harmonický  celok.

Na začiatok si stanovíme jednu farbu, napríklad svoju obľúbenú, a budeme sa hrať s bledšími a tmavšími odtieňmi, alebo sa môžeme inšpirovať farbou dominantného kusu nábytku a na steny zvolíme bledší odtieň.

Ak z toho všetkého vznikne dilema, uprednostníme neutrálne farebné odtiene a pastelové farby. Pri zariaďovaní garsónky či iných malých priestorov sa radšej spoľahnite na osvedčenú bielu.

Vyhnime sa preplnenému bytu

Pri hľadaní vhodného nábytku máme neustále na zreteli funkčnosť konkrétnej miestnosti. Nestane sa nám, že podľahneme živelnému nakupovaniu, v dôsledku ktorého interiér pôsobí stiesnene a neusporiadane.

Ak potrebujeme úložné priestory v malej spálni, vždy je lepším riešením vstavaná skriňa na mieru ako luxusná spálňová zostava s minimom miesta na skladovanie, hoci aj bola vo výraznej zľave.

V prípade, že si nevieme predstaviť rozmiestnenie nábytku, jednoducho vezmeme kriedu a rozmery jednotlivých kusov nábytku nakreslíme na podlahu.

Pravidlom, že „menej je viac“ sa riadime aj pri nákupe bytových doplnkov.

Čím väčší počet svetelných zdrojov použijeme, tým lepšie

Dostatok svetla má zásadný vplyv na využiteľnosť a pôvab celého interiéru. Dobre zvolenými zdrojmi svetla vytvoríme intímnu atmosféru, oživíme tmavý kút alebo zvýrazníme určitý kus nábytku či doplnku do bytu.

Okrem použitia centrálnych svetiel rátame aj s doplnkovým osvetlením v podobe nástenných, stropných, stojanových či stolných lámp.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na železničnom priecestí v obci Dunajov zrazil cyklistu rýchlik smerujúci z Ostravy do Zvolena
<< predchádzajúci článok
Predvolebná kampaň je najdrahšia v histórii, výdavky strán do volieb ešte narastú