Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. februára 2013

Ako sa brániť proti ukradnutiu peňazí z bankomatov



Viacerým klientom bánk zmizli peniaze z účtov, a to prostredníctvom upravených bankomatov. Páchatelia na bankomaty namontovali zariadenie, ktoré skopírovalo platobné ...



Zdieľať
peniaze euro BRATISLAVA 20. februára (WEBNOVINY) - Viacerým klientom bánk zmizli peniaze z účtov, a to prostredníctvom upravených bankomatov.


Páchatelia na bankomaty namontovali zariadenie, ktoré skopírovalo platobné karty.

Tzv. skimming je podvod s platobnými kartami síce nie je taká rozšírená, ako napríklad odcudzenie platobnej karty cez internet, no stále patrí k najfrekventovanejším metódam.

Podľa niektorých štatistík patrí skimming na tretie miesto najbežnejšej formy odcudzenia platobnej karty.

Na vrchole rebríčka krajín sa udržuje jedna z najobľúbenejších destinácií, Thajsko, kde sa podľa dostupných štatistík deje až 17% všetkých podvodov na svete. Páchatelia sú považovaní za špičku v organizovanom zločine, používajú mnoho techník, čo im v podstate umožňuje využívať existujúce bezpečnostné „diery“ na bankomatoch (ATM) ale aj POS termináloch.

Medzi top techniky patria dokonalé klony skutočných zariadení na bankomatoch, často prekrývajú veľkú časť, aby obeť nepostrehla, že sa ju niekto snaží okradnúť. Obete sú samozrejme vždy veľmi prekvapené, platobnú kartu nikdy nespustili z rúk, no i tak prišli o veľkú časť svojich peňazí z účtov .

Sofistikované technické zariadenia ako Skimmery, PinPady, skryté kamery, to všetko sa dá využiť pri pokuse o krádež údajov z kariet. Získané, resp. odcudzené údaje aj s PIN kódmi ponúkajú na čiernom trhu, alebo ich posielajú komplicom, ktorí operujú v rozličných, často aj vo veľmi vzdialených krajinách.

Podstatnou podmienkou výberu peňazí v týchto krajinách je fungujúci starý systém, aby bolo možné obísť čipovú ochranu. Krajín bez primeranej čipovej ochrany je prevažujúce množstvo, takže výber je potom celkom jednoduchý.

Väčšiu časť odcudzených údajov z kariet tvoria dáta z kariet bez PIN kódu. Je možné s nimi nakupovať rôznorodý tovar, preto sú získavané najčastejšie v reštauráciách, obchodoch a hoteloch. Často sa kopírovanie karty („skimming“) deje priamo pred samotnou obeťou.

Základné rady, ako sa nebezpečenstvu vyhnúť:
1. Nedávajte svoju platobnú kartu preč z rúk do rúk niekoho iného.

2. Vždy ostaňte so svojou platobnou kartou a choďte platiť k pultu, alebo obsluhu poproste, aby priniesla prenosný POS terminál. Je dôležité celý čas dávať pozor, či sa s kartou nenakladá podozrivo.

3. PIN kód zadávajte tak, že si druhou rukou zakryjete tlačítka, poprípade obsluhu poproste aby sa otočila.

4. V obchode sledujte celý proces platby a nedovoľte, aby predavač prešiel vašou kartou pod pultom.

5. Pri výbere peňazí v bankomatoch buďte veľmi obozretný a pri najmenšom podozrení využite iný bankomat, skontrolujte, či nenájdete náhodou uvoľnené spoje, pohyblivé časti a pod.

6. Ak objavíte upravený bankomat, okamžite volajte políciu a nevzďaľujte sa od bankomatu. Zlodej vás určite sleduje a bude chcieť využiť moment, kedy bude môcť vybrať celé zariadenie.

7. Ak ste takýto bankomat objavili, nahláste celú situáciu polícii a potom zablokujte svoju platobnú kartu na čísle, ktoré vám banka dala pri jej vydávaní.

8. Ak zaregistrujete podozrivé platby alebo obraty z vašej karty, okamžite kontaktujte banku, zablokujte kartu a žiadajte o prešetrenie transakcií.

Informovala o tom Ľubomíra Chmelová zo spoločnosti Sberbank Slovensko, a. s.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Grécko ochromí generálny štrajk, vláda je vraj neľudská
<< predchádzajúci článok
Rakúsko podľa ESĽP diskriminuje homosexuálov pri adopciách