Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. novembra 2014

Ako sa menila východná Európa pred 25 rokmi



Začiatkom roka 1989 vládol v Európe ešte starý poriadok. V "studenej vojne" stáli oproti sebe dva bloky: Západ a Východ.



Zdieľať
Foto: TASR/Peter Lenhart
Bratislava 17. novembra (TASR) - Začiatkom roka 1989 vládol v Európe ešte starý poriadok. V "studenej vojne" stáli oproti sebe dva bloky: Západ a Východ.


Náznaky erózie sa síce už nedali zakryť, pád komunizmu však zostával naďalej utópiou. O necelých 12 mesiacov už bolo všetko inak.

Systémy reálneho socializmu sa rúcali jeden po druhom, padla "železná opona" aj Berlínsky múr v Nemecku, začalo sa črtať nové usporiadanie Európy. Tento krok bol začiatkom pádu komunistického režimu vo východnej Európe.

Výberová chronológia udalostí vo východnej Európe v rokoch 1988 a 1989:



22. mája 1988 - V Maďarsku odišiel z funkcie dlhoročný najvyšší stranícky a štátny predstaviteľ János Kádár. Na miesto po 76-ročnom politikovi nastúpil premiér Károly Grosz.

7. októbra 1988 - Maďarský minister zahraničných vecí Péter Várkonyi informoval o tom, že dôjde k úplnému odstráneniu železnej opony na západných hraniciach Maďarska.

6. februára 1989 - Začiatok rokovaní za okrúhlym stolom medzi vládou a opozíciou v Poľsku.

3. mája 1989 - Maďarsko začalo odstraňovať železnú oponu na svojej západnej hranici.

4. júna 1989 - Parlamentné voľby v Poľsku sa skončili presvedčivým víťazstvom opozičného hnutia Solidarita. Jeho predstaviteľa Tadeusza Mazowieckého zvolili 24. augusta 1989 za poľského premiéra.

Tadeusz Mazowiecki v roku 1989 Foto: TASR/AP


16. júna 1989 - V Budapešti (Maďarsko) sa konal štátny pohreb maďarského premiéra Imreho Nagya, popraveného počas protikomunistického povstania v roku 1956. Táto udalosť sa stala mohutným prejavom želania obyvateľov po zmene vládnej garnitúry. Predstaviteľ mladej generácie politikov, neskorší a tiež súčasný maďarský premiér Viktor Orbán sa vo svojom prejave vyslovil za stiahnutie sovietskych vojakov z Maďarska.

27. júna 1989 - Počas svojej návštevy v Rakúsku prestrihol šéf maďarskej diplomacie Gyula Horn a jeho rakúsky kolega Alois Mock v blízkosti mesta Šopron slávnostne železnú oponu.

Na archívnej snímke z 27. júna 1989 maďarský minister zahraničných vecí Gyula Horn (vpravo) spolu s rakúskym rezortným kolegom Aloisom Mockom prestrihávajú ostnatý drôt na hranici v Soproni. Za okamihom pádu železnej opony v Maďarsku zďaleka nestálo iba rozhodnutie vlády, ale aj formujúce sa opozičné sily a celá maďarská verejnosť. Foto: TASR/AP


19. augusta 1989 - Na masový odchod do Rakúska využilo niekoľko stoviek občanov Nemeckej demokratickej republiky (NDR) mierové stretnutie - Paneurópsky piknik, ktorý sa pod patronátom Otta Habsburga uskutočnil na rakúsko-maďarskej hranici - a trojhodinové otvorenie štátnej hranice medzi oboma krajinami.

10. septembra 1989 - Maďarsko oznámilo, že utečencom z NDR umožní odchod na Západ.

30. septembra 1989 - Vláda NDR povolila viac ako 7000 utečencom z veľvyslanectva Nemeckej spolkovej republiky (NSR) v Prahe vycestovať na Západ.



7. októbra 1989 - Účastníci zjazdu Maďarskej socialistickej robotníckej strany (MSZMP) rozhodli o zániku strany a založení nového politického subjektu Maďarskej socialistickej strany (MSZP).

18. októbra 1989 - Z funkcie najvyššieho straníckeho a štátneho predstaviteľa NDR odišiel Erich Honecker, nahradil ho Egon Krenz.

9. novembra 1989 - NDR otvorilo s okamžitou platnosťou hraničné priechody na Západ. Začal sa masový pohyb obyvateľov, padol Berlínsky múr.

Pád Berlínskeho múru Foto: TASR/AP Photo


10. novembra 1989 - Zo svojej funkcie odišiel najvyšší stranícky a štátny predstaviteľ Bulharska Todor Živkov. Jeho nástupca Petar Mladenov oznámil, že v krajine sa 17. novembra 1989 uskutočnia slobodné voľby.

16. novembra 1989 - V ČSSR slovenskí vysokoškoláci zorganizovali pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva v Bratislave demonštráciu. Protestujúci pochodovali k budove ministerstva školstva. Predniesli požiadavky súvisiace so zlepšením kvality vzdelávania, demokratizácie spoločnosti a školstva predstaviteľom vtedajšej moci na Slovensku.

17. novembra 1989 – V Prahe (ČSSR) sa konala pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva veľká demonštrácia študentov vysokých škôl, ktorej brutálne násilné potlačenie odštartovalo prelomové politické zmeny v krajine, čo malo za následok pád socializmu.



19. novembra 1989 - V Prahe oficiálne ustanovili Občianske fórum (OF). V hlavnom meste Slovenska, v priestoroch Umeleckej besedy, sa stretlo približne 500 ľudí. Z nich sa 300 pripojilo svojím podpisom k protestu proti zásahu Verejnej bezpečnosti (VB) v Prahe 17. novembra. V Bratislave, v byte Jána Langoša, bolo založené hnutie Verejnosť proti násiliu (VPN).

30. novembra 1989 - Oficiálne miesta v ČSSR oznámili, že sa začala likvidácia železnej opony.

Zábery z 10. decembra 1989 zo strihania ostnatého drôtu na Devíne počas mierového pochodu Devín - Hainburg Foto: TASR/Vladimír Benko


4. decembra 1989 - ČSSR otvorila oficiálne svoje hranice. Oficiálne miesta však nezaznamenali nijaké hromadné "nájazdy" československých občanov na hraničné priechody s Rakúskom.

22. decembra 1989 - Po niekoľkodňových demonštráciách a násilných potýčkach zvrhli v Rumunsku najvyššieho predstaviteľa strany a štátu Nicolae Ceaušesca. Na Štedrý deň odsúdil stanný súd Ceaušesca a jeho manželku Elenu na trest smrti zastrelením, rozsudok bol vykonaný okamžite.

Na snímke riaditeľ múzea Ovidiu Carstina ukazuje na diery na stene, ktoré tam zostali po zastrelení manželov Ceaušescovcov. Foto: TASR/AP



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Postoje študentov viedli k 17. novembru 1939 aj 1989
<< predchádzajúci článok
Pondelok bude oblačný aj s prehánkami