Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Kultúra    Vianoce

19. decembra 2015

Ako sa to začalo s Betlehemským svetlomBetlehemské svetloZdieľať
Betlehemské svetlo Foto: TASR/Roman Stoklasa
 
Bratislava 19. decembra (TASR) - História Betlehemského svetla siaha do 11. storočia, keď sa na výzvu pápeža Urbana II. vydala na križiacku výpravu do Jeruzalema aj skupina mladých rytierov z talianskej Florencie, aby priniesli svojim obyvateľom plamienok ako symbol nádeje.


Ich návratu sa pápež nedožil, pretože rytierom trvalo tri roky, kým zo svojej strastiplnej cesty dorazili v roku 1099 tesne pred Vianocami otrhaní späť do Florencie. Plameň, ktorý sa im podarilo preniesť, umiestnili v miestnej katedrále. Odtiaľ si potom svetlo odpaľovali ostatní obyvatelia. V stredoveku to bol prvý a posledný plameň z Kristovho rodiska.

Novodobá história Betlehemského svetla sa začala písať v roku 1986 v susednom Rakúsku. Neboli to však skauti, ktorí ho odvtedy už roky roznášajú po svete, ale tvorcovia vianočnej televíznej akcie v mestečku Linz, ktorí sa snažili nejako ozvláštniť akcie pomáhajúce postihnutým deťom. Pred Vianocami vyslali lietadlom do Betlehemu telesne postihnutého chlapca, ktorý v Bazilike Narodenia Pána pri jasličkách odpálil z večného svetla plamienok a priniesol ho späť do Linzu. O dva roky neskôr táto akcia prekročila hranice Rakúska a zapálenie Betlehemského svetla odvysielala rakúska televízia cez satelit do celého sveta. Tentoraz plamienok odpálil malý utečenec z Kambodže, ktorý našiel v Rakúsku nový domov.

Na Vianoce 1989 sa tradície ujali miestni skauti, ktorí svetlo rozniesli aj do vtedy už postkomunistických štátov, teda aj do Československa. Konkrétne ho priniesli k soche sv. Václava v Prahe a na hrob zakladateľa skautingu na území Česka Antonína Benjamína Svojsíka. Na Slovensko sa plamienok vďaka slovenským skautom dostal po prvýkrát na Vianoce 1990.

V tomto roku slovenskí skauti odpálili plamienok - symbol pokoja, lásky a mieru všetkých ľudí na Slovensku vo viedenskom farskom kostole Neusimmering v Rakúsku na medzinárodnej ekumenickej slávnosti. Skauti spod Tatier odovzdali Betlehemské svetlo 13. decembra prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi v Poprade na Námestí sv. Egídia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Čarovnú vianočnú pieseň Tichá noc, svätá noc pozná celý svet
<< predchádzajúci článok
Uplynulo 100 rokov od narodenia slávnej Edith Piaf

Ako sa to začalo s Betlehemským svetlom - diskusné fórum čitateľov