Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. septembra 2013

Aktivistov Greenpeace umiestnili do zadržiavacích centier v Murmansku



Tridsiatich aktivistov organizácie Greenpeace, ktorí sa podieľali na "útoku" na ruskú prieskumnú vrtnú ropnú plošinu v Arktíde, umiestnili do vyšetrovacej väzby v Murmanskej oblasti na severozápade Ruska. ...



Zdieľať
Moskva 25. septembra (TASR) - Tridsiatich aktivistov organizácie Greenpeace, ktorí sa podieľali na "útoku" na ruskú prieskumnú vrtnú ropnú plošinu v Arktíde, umiestnili do vyšetrovacej väzby v Murmanskej oblasti na severozápade Ruska. Oznámila to dnes agentúra DPA s odvolaním vyhlásenie Greenpeace.

Ruský policajt stráži vchod do zadržiavacieho centra v Murmanskej oblasti. Foto: TASR/AP

Ruské úrady už predtým avizovali, že budú zadržaných aktivistov bez ohľadu na ich štátnu príslušnosť stíhať pre podozrenie z pirátstva. Trestné konanie vo veci sa začalo už v utorok.

V prípade usvedčenia hrozí 30 aktivistom pochádzajúcim z 19 krajín, vrátane štyroch Rusov, až 15 rokov väzenia. Federálny vyšetrovací výbor zatiaľ vypočul len troch podozrivých občanov Ruska. Cudzincov podľa agentúry RIA Novosti predvedú na výsluch až po príchode tlmočníkov.

V zadržiavacích centrách v Murmamskej oblasti sa ocitli všetci členovia posádky lode Arctic Sunrise. Piati z nich sa pokúsili vyliezť na ropnú plošinu Prirazlomnaja v Barentsovom mori patriacu plynárenskej spoločnosti Gazprom.

Incident sa odohral 18. septembra, keď sa k plošine priblížila loď Arctic Sunrise, plaviaca sa pod holandskou vlajkou. Pokus ochranárov o vniknutie na plošinu však prekazili príslušníci ruskej pobrežnej stráže, ktorá na druhý deň plavidlo obsadila a odtiahla do prístavu Murmansk, kam dorazilo v utorok.

V noci nadnes aktivistov previezli do oblastného sídla Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie, podľa ktorého boli umiestnení do vyšetrovacej väzby. Podľa informácií Greenpeace zatiaľ zadržaným nepovolili kontakt s právnikmi ani diplomatmi.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Koniec bane Paskov znamená pre ČR odpísanie desatiny čierneho uhlia
<< predchádzajúci článok
EK, Rada a EP sa dohodli o podobe Spoločnej agrárnej politiky EÚ