Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. januára 2009

Aktuálna správa o súčasnej situácii na kapitálovom trhu krajín strednej a východnej Európy



12/ december 2008



Zdieľať
Regionálny prehľad
Trvajúca banková kríza a celosvetovo sa črtajúce prudké oslabenie globálnej konjunktúry boli rozhodujúcimi faktormi na kapitálových trhoch aj v decembri. Ťažisko sa pritom začalo stále silnejšie presúvať z finančných inštitúcií na odvetvia reálnej ekonomiky, špeciálne výrobcovia automobilov a priemyselné sektory, ktoré sú ich dodávateľmi a poskytujú im služby. Volatilita akcií, mien ako aj dlhopisov celkovo ostáva na historicky extrémne vysokej úrovni, hoci koncom obdobia pokrytého touto správou bolo možné pozorovať jednotlivo aj mierne uvoľnenie.
Ekonomika USA zaznamenáva naďalej pokles maloobchodného obratu, dôveru spotrebiteľov na minimálnych úrovniach, pokračovanie pádu trhu s domami a prudký rast nezamestnanosti. Miera inflácie klesá rekordnou rýchlosťou a s rastúcou intenzitou sa rozširujú scenáre deflácie.
V USA novozvolený prezident Obama vzhľadom k tomuto vývoju ohlásil ďalší balíček na podporu konjunktúry v objeme stoviek miliárd dolárov. Aj EÚ sa zjednotila na programe na podporu konjunktúry v rozsahu 200 mld. eur a ECB uskutočnila najvýraznejšie zníženie úrokových sadzieb vo svojej histórii.
Centrálna banka USA znížila hlavné úrokové sadzby takmer až na nulu a paralelne s tým začala rozsiahle kvantitatívne uvoľňovanie. Zjavne sa rozhodla zabrániť vzniku deflačnej špirály, a to všetkými prostriedkami, ktoré má k dispozícii. Výnosy štátnych dlhopisov USA s dlhou splatnosťou spadli na historické minimá. Normalizácia medzibankového trhu, ako aj peňažného a dlhopisového trhu však napriek všetkému na seba ešte stále necháva čakať.
Celosvetová ekonomická a finančná kríza zanecháva svoje výrazné stopy aj v strednej a východnej Európe. Predpovede rastu pre krajiny v regióne sa priebežne upravujú smerom nadol. Väčšina centrálnych bánk reaguje znižovaním úrokových sadzieb, ktoré svojím rozsahom často investorov prekvapia. To má na jednej strane za následok pokles výnosov z dlhopisov, na druhej strane zväčša aj devalváciu jednotlivých mien. Slabšie meny by sa mali strednodobo stať podporou regionálnych ekonomík v exportnej výkonnosti.
 
Pohľad na krajiny
 
Rusko
Ruský kapitálový trh ani v decembri nenašiel svoj pokoj. Rizikové prirážky k ruským štátnym a podnikovým dlhopisom ostávajú aj naďalej veľmi vysoké. Trvajúca kríza likvidity, ďalší odlev kapitálu, ako aj pokračovanie poklesu cien ropy priniesli opätovný tlak na ruské aktíva. To stále viac zaťažuje aj ruský rubeľ. Ruská centrálna banka sa opätovne pokúša udržať znižovanie hodnoty rubľa v postupných a aspoň čiastočne regulovaných koľajach. Do ďalších mesiacov trh počíta s ďalším znižovaním kurzu ruskej meny.
Aj december pre ruské akcie priniesol pád kurzov, aj keď jeho dynamika sa o niečo oslabila. Ďalej klesajúca cena ropy oslabujú obraz makroekonomického vývoja v Rusku. Priemerná cena zhruba 70 USD/barel sa pokladá za hranicu „break-even“, ktorá ešte umožňuje vyrovnanú bilanciu štátneho rozpočtu. Ak počítame s priemernou úrovňou cien ropy 60 USD/barel, RCM pre budúci rok očakáva hospodársky rast na úrovni zhruba 3,5 %, rozpočtový deficit 0,8 % HDP a deficit bežného účtu platobnej bilancie na úrovni okolo 1,5 %. Ak by sa ceny ropy vyvíjali slabšie, tieto očakávané hodnoty by sa museli upravovať ďalej smerom nadol.
Z dôvodu očakávaného ďalšieho znehodnotenia rubľa fond Raiffeisen Osteuropa-Aktien v súčasnosti stavia silnejšie na spoločnosti, ktoré vykazujú buď nízke zadlženie v cudzej mene, alebo na ktoré by aj ďalšia devalvácia rubľa mala iba malý vplyv. Kritické by naopak bolo znehodnotenie meny najmä pre tie podniky, ktoré sa silno zadlžili v cudzích menách – zväčša v amerických dolároch. Pre exportne orientovaný a pre ruský hospodársky rast mimoriadne dôležitý sektor ťažby surovín je slabší rubeľ naproti tomu pozitívnou správou.
 
Aktuálna správa o 12/ december 2008
Maďarsko
Maďarská centrálna banka prekvapila väčšinu účastníkov trhu ďalším znížením úrokových sadzieb o 50 bázických bodov na začiatku decembra. Tento krok odôvodnila klesajúcou infláciou a prudkým spomalením ekonomickej aktivity. Je pozoruhodné, že trh na to podobne ako počas predchádzajúceho mesiaca priebežne reagoval opätovným zhodnotením kurzu forintu. V medzimesačnom porovnaní je tak kurz HUF k euru síce celkovo slabší, znehodnotil sa však menej výrazne ako iné meny regiónu. Výnosy maďarských dlhopisov klesli veľmi prudko, predovšetkým v krátkodobom pásme splatností. Situácia v oblasti likvidity na maďarskom dlhopisovom trhu sa oproti predchádzajúcemu mesiacu naďalej zlepšila, dopyt po maďarských štátnych dlhopisoch znova stúpa. Pri vyhliadkach na ďalšie znižovanie úrokových sadzieb v budúcich mesiacoch ostáva dlhopisový trh
atraktívny zo strednodobého hľadiska.
Maďarské akcie sa v decembri ukázali v slabšom svetle. V stredobode záujmu sa ocitol energetický koncern MOL, potom čo investor zo stredného Východu získal akciový balík spoločnosti . Akciový kurz nato vzrástol o približne 15 %.
 
Poľsko
Poľská vláda na konci novembra schválila „stabilizačný balíček“ pre ekonomiku v hodnote viac ako 90 mld. zlotých, ktorý má podporiť poskytovanie úverov zo strany bánk domácim spoločnostiam a tým aj investičnú činnosť. Okrem toho majú dostať podporu aj domácnosti s nízkym príjmom. Pozoruhodná je silná reakcia meny v decembri – v medzimesačnom porovnaní sa zlotý znehodnotil viac ako iné meny v regióne. Tento pohyb možno odôvodniť vyhliadkami na klesajúcu úroveň úrokových sadzieb a obavy z výraznejšieho oslabenia ekonomických aktivít. Výnosy poľských štátnych dlhopisov sa v decembri znížili rýchlejšie ako výnosy v eurozóne. Zhoršujúce sa ekonomické prostredie pokiaľ ide
o konjunktúru by sa zo strednodobého hľadiska malo postarať o ďalej klesajúce úrokové sadzby a tým aj stúpajúce kurzy dlhopisov.
Poľské akcie síce dokázali počas obdobia  sledovaného touto správou rásť – pričom na cene stúpli najmä veľké finančné tituly ako Bank Pekao a PKO Bank. Pre investorov z eurozóny však vývoj z dôvodu slabosti poľského zlotého priniesol napokon celkový negatívny výsledok. Asseco – poľská IT spoločnosť – sa pokúsila umiestniť na trh milióna akcií, aby zvýšila svoju likviditu na možné akvizície v budúcom roku. Na trhu však z dôvodu napätej situácie v oblasti likvidity našla dopyt pre iba 900 000 akcií. Pokiaľ ide o akcie telekomunikačného koncernu TPSA sa zatiaľ šíri naďalej neistota vo veci rozhodnutia regulačného úradu o možnom rozštiepení koncernu na infraštruktúrnu a maloobchodnú časť.
 
Česká republika
Ani česká ekonomika sa nedokáže vymaniť spod vplyvu negatívneho vývoja v regióne. Vyhliadky hospodárskeho rastu sa preto naposledy upravovali opätovne smerom nadol. V takomto prostredí česká národná banka na svojom zasadaní v polovici decembra znížila svoju referenčnú sadzbu podľa očakávania o pol percentného bodu. Reakcia na menovom trhu sa neobjavila, koruna podobne ako všetky meny regiónu v priebehu mesiaca oslabila.
České dlhopisy sa vďaka klesajúcim výnosom napriek tomu starali o pozitívnu výkonnosť fondov. Národná banka zverejnila vyhliadky na ďalšie znižovanie úrokových sadzieb počas najbližších mesiacov, takže možno očakávať aj naďalej pozitívne prínosy zo strany dlhopisov. Česká koruna by mala na druhej strane v takomto prostredí pokračovať vo svojej tendencii k oslabovaniu.
České akcie nedokázali vytvoriť žiadne pozitívne impulzy. Dobrá správa sa však objavila pre distribučnú spoločnosť ČEZ – v klimatickom balíčku od EÚ sa pre východoeurópske krajiny schválili prechodné pravidlá, takže ČEZ v období rokov 2013 až 2020 ešte dostane bezplatné certifikáty na vypúšťanie CO2 a až od roku 2020 bude musieť na trhu kupovať 100 % potrebných certifikátov.
 
 
Východoeurópske okrajové trhy
Ukrajinu postihla globálna kríza likvidity mimoriadne tvrdo. Ukrajinská centrálna banka má stále väčšie ťažkosti držať ukrajinskú menu na aspoň do určitej miery stabilnej úrovni. Tá v decembri pod výpredajným tlakom globálnych investorov masívne oslabila. Refinancovanie štátu by však malo byť zaručené vďaka medzinárodnej podpore, takže RCM aktuálne nepoukazuje na bezprostredné riziko pokiaľ ide o nesplácanie dlhov.
Turecká centrálna banka v decembri opätovne prekvapila účastníkov trhu a znížila hlavné úrokové sadzby o 125 bázických bodov. Výnosy tureckých dlhopisov sa v dôsledku toho znížili relatívne prudko, líra sa po zverejnení rozhodnutí držala pomerne stabilne, celkovo však v decembri v porovnaní s eurom oslabila.
Rizikové prirážky k eurodlhopisom sa v decembri držali relatívne stabilne na svojich vysokých úrovniach. Z dlhodobejšieho hľadiska vyzerajú byť aktuálne úrovne východoeurópskych eurodlhopisov atraktívne.
 
Investičné vyhliadky
 
Fond Raiffeisen EasternEuropean Bonds
Fundamentálne prostredie pre východoeurópske trhy sa predovšetkým z dôvodu trvania finančnej krízy a stále silnejších negatívnych vyhliadok pre rozvinuté trhy ďalej zhoršilo. Očakávané oslabenie rastu a trvalý pokles dynamiky inflácie hovoria za dlhodobý pokles úrokových sadzieb a za ďalší kurzový potenciál východoeurópskych dlhopisov. Napriek zhoršenému obrazu konjunktúry ostávajú východoeurópske meny dlhodobo atraktívne, nielen z dôvodu, že v súčasnosti sú už na výrazne zvýhodnených úrovniach po kurzových poklesoch v posledných mesiacoch. Slabší rast by mal znížiť deficity zahraničného obchodu a tým aj obavy o financovanie. Napriek však treba aj počas budúcich týždňov naďalej počítať so zvýšenou volatilitou na východoeurópskych kapitálových trhoch.
Zameranie fondu sa patrične prispôsobilo tak, že sa slabé obdobie poľského zlotého využilo na zvýšenie váhy Poľska. Dlhá pozícia s rizikovou prirážkou na českej úrokovej krivke voči eurozóne ostáva v platnosti. Aj durácia maďarských dlhopisov ostáva vyššia v porovnaní s benchmarkom. Vo fonde majú navyše TRY a SKK vyššiu váhu, RON a CZK majú váhu nižšiu. Ruské dlhopisy a rubeľ majú nižšiu váhu v porovnaní s benchmarkom. Durácia z overaly stratégií v EUR sa v decembri opäť predĺžila.
 
Fond Raiffeisen EasternEuropean Bonds
Na základe podobného investičného prostredia platia v zásade rovnaké investičné vyhliadky ako pre fond Raiffeisen-Osteuropa-Rent. Navyše treba poznamenať: Z dôvodu vývoja rizikových prirážok v oblasti eurodlhopisov sa väčšina pozícií z dôvodu odstránenia rizika zatvorila.
 
Fond Raiffeisen EasternEuropean Equities
Východoeurópske akciové trhy vykázali v decembri mierne negatívnu bilanciu. Lokálne akciové trhy v niektorých krajinách síce dokázali zaznamenať kurzové zisky, tie však viac ako vyrovnal slabý vývoj východoeurópskych mien. Aj naďalej sú klesajúce ceny energií a surovín zaťažením pre vývoj východoeurópskych ropných a surovinových titulov.
Vo fonde je teraz vyššia váha rakúskych akcií s vzťahom k podnikaniu vo Východnej Európe, kým Poľsko, Česko a Rusko majú nižšiu váhu. Na úrovni odvetví dáva fond vyššiu váhu na energetické a telekomunikačné tituly a nižšiu na surovinové tituly.
 
Raiffeisen-Emerging Europe-SmallCap
Východoeurópske Small Caps zaznamenali v sledovanom období kurzové poklesy. Fond teraz dáva väčšiu váhu na Rusko a nižšiu na Poľsko a Turecko. Na úrovni odvetví je teraz vyššia váha na tituly z energetiky a zdravotníctva, kým priemyselné a surovinové tituly majú nižšiu váhu.
 
Raiffeisen-Russia-Equities
V decembri kurzy ruských akcií opätovne klesali. Ďalej padajúce ceny ropy oslabuje makroekonomický obraz Ruska. Z dôvodu očakávaného ďalšieho znehodnotenia rubľa stavia fond Raiffeisen-Russland-Aktien v súčasnosti viac na podniky, ktoré buď vykazujú iba malé zadlženie v cudzej mene, prípadne na ktoré by ďalšie znehodnotenie rubľa malo iba malý dopad. Vo fonde teraz majú vyššiu váhu energetické tituly, zatiaľ čo surovinové tituly majú nižšiu váhu.

Pohľad na krajiny

 
Turecko
V decembri sa kurzy tureckých akcií pohybovali mierne nadol. Sklamaním bol pokles údajov rastu HDP v treťom štvrťroku. Zvýšenie o iba 0,5 % bolo pod úrovňou odhadov analytikov a naznačuje prudšie oslabenie ekonomického rastu v budúcom roku, ako sa doteraz očakávalo. Finančné tituly sa však napriek tomu prejavili silno, pričom im krídla dalo zníženie úrokových sadzieb počas predchádzajúceho mesiaca o 50 bázických bodov a očakávanie ďalších krokov ohľadom úrokových sadzieb.
 
Čína
Čínsky akciový trh (H-akcie) v sledovanom období dokázal zaznamenať kurzové zisky. Motorom týchto nárastov bola v prvom rade agresívna úroková politika čínskej centrálnej banky, ktorá počas predchádzajúceho mesiaca znížila úrokové sadzby tak prudko, ako ešte nikdy za posledných jedenásť rokov, aby podporila spotrebu a poskytovanie úverov.
Pozitívne boli pre čínsky trh aj najnovšie výsledky maloobchodných obratov. Predajný obrat v novembri stúpol v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o viac ako 20 %. Negatívne prekvapil zahraničný obchod, ktorý je síce už niekoľko mesiacov pod tlakom, nečakane sa však medzimesačne prudko znížil o 2,2 %.
Na úrovni odvetví RCM pokladá sektory nehnuteľností a exportných odvetví za naďalej vystavené vysokému zaťaženiu. Aj odvetvie distribučných spoločností ostane predbežne aj naďalej pod tlakom. Odvetvie síce ťaží z klesajúcich cien uhlia, naproti tomu je však negatívnou správou zmenšujúci sa dopyt.
Na strane podnikov vidí RCM telekomunikačné spoločnosti aj naďalej v pozitívnom svetle z dôvodu ich defenzívnych vlastností.
 
India
Indický akciový trh dokázal počas posledného mesiaca zaznamenať nárast kurzov. Pre akciový trh bolo pozitívne predovšetkým zníženie cien benzínu o 10 %. Miera zdražovania sa naposledy znížila na 8 %. RCM očakáva ďalší pokles z tejto ešte stále príliš vysokej úrovne, po čom bude nasledovať ďalšie znižovanie úrokových sadzieb.
Po čínskej aj indická vláda oznámila program budovania infraštruktúry – v objeme okolo 60 mld. USD. Hoci indický balík na podporu infraštruktúry je tak podstatne menší ako čínsky, oznámenie prijali investori pozitívne.
Teroristické útoky v Indii v decembri nemali žiadny podstatný dopad na akciový trh, odhliadnuc od toho, že burza v Bombaji bola na niekoľko dní zatvorená. Na úrovni odvetví sa zdajú byť atraktívne telekomunikačné a finančné sektory.
 
 
Investičné vyhliadky
 
Fond Raiffeisen Eurasia Equities
Zníženie úrokových sadzieb počas posledného mesiaca v Číne a očakávané ďalšie kroky v tejto oblasti boli pre akciový trh podporou. RCM očakáva, že 1. štvrťrok bude najslabším štvrťrokom budúceho roka v Číne. V 3. a 4. štvrťroku by infraštruktúrne spoločnosti mali výdatne ťažiť z už odsúhlaseného balíka na podporu ekonomiky. Maloobchodné obraty stúpli v Číne rýchlejšie ako sa očakávalo, keď rast dosiahol viac ako 20 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Pre exportné odvetvia sa situácia v nadchádzajúcich týždňoch pravdepodobne ďalej zhorší, keď sa zaznamenal pokles exportov už v novembri.
Pre Indiu RCM očakáva ďalšie oslabenie inflácie. Pred parlamentnými voľbami začiatkom roka 2009 by mohlo prísť vďaka prudkému poklesu cien ropy k ďalšiemu znižovaniu cien benzínu, čo by sa malo
pozitívne odraziť na vývoji miery inflácie.
Na úrovni odvetví RCM očakáva v telekomunikačnom sektore silnú účasť v aukcii 3G-licencií, ktorá sa očakáva v januári. Spoločnosť Bharti Airtel by mala mať dobrú pozíciu na zavedenie týchto licencií a s veľkou pravdepodobnosťou z nich bude aj ťažiť.
V Rusku aj decembre priniesol pád kurzov akcií. Ďalej klesajúca cena ropy oslabuje aj makroekonomický obraz Ruska. Z dôvodu očakávaného ďalšieho znehodnotenie rubľa RCM stavia v súčasnosti silnejšie na podniky, ktoré vykazujú buď nízke zadlženie v cudzej mene, alebo na ktoré by aj ďalšia devalvácia rubľa mala iba malý vplyv. Fond Raiffeisen-Eurasien-Aktien v súčasnosti kladie vyššiu váhu na Čínu a nižšiu na Indiu. Na úrovni odvetví je vyššia váha na telekomunikačné a finančné tituly, kým surovinové a spotrebné tituly majú nižšiu váhu.
 
Fond Raiffeisen Eurasia Equities
Naďalej veľmi vysoká averzia voči riziku a stále negatívna nálada na svetových burzách nedovolia žiadne nárasty kurzov v krajinách ASEAN. RCM očakáva, že miery inflácie budú v nadchádzajúcich mesiacoch naďalej klesať, čo poskytne centrálnym bankám viac priestoru pre znižovanie úrokových sadzieb. V budúcich mesiacoch RCM počíta s nižším ekonomickým rastom v krajinách ASEAN.
RCM je naďalej opatrne pozitívne naladená voči Malajzii, keďže tamojšie spoločnosti sú fundamentálne v relatívne lepšej situácii. Okrem toho sa plánuje rozšíriť pozície v Indonézii.
 
Tento dokument vytvorila a informácie doň vložila Raiffeisen Kapitalanlage-Gesellschaft m.b.H., Viedeň, Rakúsko („Raiffeisen Capital Management“ prípadne „Raiffeisen KAG“).

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ĽS-HZDS ignorovalo novoročné stretnutie s prezidentom
<< predchádzajúci článok
SNS žiada Kubiša, aby ČR poslal protestnú nótu