Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. júna 2009

Al-Harírí rokuje o zložení novej libanonskej vlády



Prozápadný libanonský premiér Saad al-Harírí začal v nedeľu vyjednávania o podobe budúcej vlády. Konzultácie sa v Libanone tradične začínajú rozhovormi s bývalými premiérmi. S vodcami politických ...



Zdieľať
BEJRÚT 28. júna (WEBNOVINY) - Prozápadný libanonský premiér Saad al-Harírí začal v nedeľu vyjednávania o podobe budúcej vlády. Konzultácie sa v Libanone tradične začínajú rozhovormi s bývalými premiérmi. S vodcami politických zoskupení, ktoré sa dostali do parlamentu, by sa mal al-Harírí stretnúť v pondelok.


Najťažším orieškom bude pre dezignovaného premiéra dohoda s prosýrskym militantným hnutím Hizballáh, ktoré zostane aj po voľbách druhou najsilnejšou silou v parlamente. Al-Harírí by mohol zostaviť vládu aj bez Hizballáhu, no v rámci zachovania pokoja v krajine sa podľa analytikov zrejme bude snažiť s hnutím dohodnúť.

Spolupráca medzi al-Harírím a Hizballáhom môže mať podobu vládnej koalície, ale aj dohody na okruhu otázok, v ktorých bude mať Hizballáh napriek neúčasti vo vláde právo veta. Práve takejto dohode, ktorá funguje v krajine od minulého roka, sa však chcel al-Harírí vyvarovať. Dohoda, ktorá Hizballáhu zaručuje právo veta, síce za posledný rok prispela k relatívnemu upokojeniu vnútropolitickej situácie, no na druhej strane zväzovala al-Harírího vláde ruky a nedovoľovala jej samostatne rozhodovať o kľúčových otázkach.

V nedeľu došlo v metropole Bejrút k prestrelkám medzi stúpencami al-Harírího a Hizballáhu, ktoré si vyžiadali najmenej jednu obeť a troch zranených. Ide o prvé vážne násilnosti od volieb, ktoré sa konali 7. júna.

Al-Harírího prozápadná koalícia, ktorá vo voľbách zvíťazila, bude mať v 128-člennom parlamente 71 kresiel, Hizballáh a jeho kresťanskí spojenci budú mať 57 poslancov.

Saad al-Harírí je synom bývalého premiéra Rafíka al-Harírího, ktorý sa stal vo februári 2005 v Bejrúte spolu s 22 ďalšími ľuďmi obeťou atentátu. Táto udalosť, z ktorej súčasná vláda viní Sýriu a Hizballáh, vyvolala v Libanone prozápadnú revolúciu, na ktorej konci bol odchod sýrskej armády z krajiny.
SITA/AP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Do argentínskeho parlamentu sa nezmestí ani exprezident Kirchner
<< predchádzajúci článok
Podľa odhadov albánske voľby vedie premiér Berisha