Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. apríla 2010

AL-MÁLIKÍ: Ide o prevrat prostredníctvom volieb



Iracký premiér Núrí al-Málikí, ktorý tesne prehral v marcových parlamentných voľbách, v piatok rezolútne odmietol plán expremiéra Ijáda Alávího, aby v ...



Zdieľať
nuri al maliki Núrí al-Málikí

Foto: SITA/AP
BAGDAD 30. apríla (WEBNOVINY) - Iracký premiér Núrí al-Málikí, ktorý tesne prehral v marcových parlamentných voľbách, v piatok rezolútne odmietol plán expremiéra Ijáda Alávího, aby v krajine vznikla dočasná vláda, ktorá by mohla pôsobiť pod dohľadom OSN, EÚ alebo Arabskej ligy. Aláví chcel týmto návrhom vyriešiť zložitú povolebnú situáciu a zabezpečiť, aby mala krajina funkčnú vládu aj počas obdobia, keď budú pokračovať naťahovačky o výsledky volieb a vyjednávania medzi parlamentnými stranami.

Podľa premiéra al-Málikího, ktorý Alávího volebné víťazstvo spochybňuje, ide zo strany expremiéra o súčasť plánu zosnovaného zahraničnými silami: "Mám z toho dojem, že je tu určitý regionálny a medzinárodný projekt, ktorý môžeme fakticky nazvať prevratom prostredníctvom volieb. Prečo ináč by bolo toľko kriku okolo prepočítavania hlasov?" povedal premiér.

Al-Málikího koalícia Právny štát napadla volebné výsledky v desiatkach volebných obvodov. Ústredná volebná komisia schválila prepočítavanie hlasov len v provincii Bagdad, ktorá je však z pohľadu celkového výsledku veľmi dôležitá, keďže na ňu pripadá 68 parlamentných kresiel. Prepočítavanie hlasov však môže trvať niekoľko týždňov. Okrem toho sa al-Málikímu podarilo vymôcť si od ústrednej volebnej komisie dodatočnú diskvalifikáciu jedného z novozvolených poslancov Alávího koalície Irakíjá. Keďže Aláví mal mať podľa pôvodných volebných výsledkov v parlamente len o dvoch poslancov viac ako al-Málikí, ide o vážnu vec.

Aláví vo štvrtok vyhlásil, že do času, kým volebná komisia nerozhodne o al-Málikího sťažnostiach, mala by v krajine vládnuť dočasná vláda. Ako dodal, zvažuje požiadať OSN, EÚ a Arabskú ligu, aby na situáciu v Iraku dovtedy dohliadali. Podľa al-Málikího tým chce svoju krajinu degradovať a zbaviť ju možnosti samostatne sa rozhodovať.

Aláví si od al-Málikího vypočul kritiku aj za jeho nedávne návštevy Jordánska, Egypta a Turecka: "Pozrime sa na ľudí, ktorí sa potulujú po rôznych krajinách a požadujú intervenciu v otázkach, ktoré sa týkajú nášho štátu a nikto iný by do nich nemal vstupovať," vyhlásil v piatok al-Málikí.

Zatiaľ čo expremiér Aláví sa obracia s prosbou o pomoc na OSN, EÚ či Arabskú ligu, premiér al-Málikí má podľa pozorovateľov ako šiitský politik najväčšiu záštitu v Iráne, kde šiitská vetva islamu dominuje. Iránski predstavitelia pozvali krátko po irackých voľbách do Teheránu na povolebné rokovania zástupcov všetkých irackých politických strán, ktoré sa dostali do budúceho parlamentu, s výnimkou jedinej - Alávího koalície Irakíjá, ktorá vo voľbách vyhrala.

SITA/AP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SPP zabezpečila prístup 7 novým prepravcom plynu
<< predchádzajúci článok
Eustream: Rok 2009 bol úspešný napriek prekážkam