Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. februára 2009

Albánci oslavujú prvé výročie nezávislosti



Ulice kosovských miest zapĺňajú stovky ľudí, ktoré chcú osláviť utorňajšie prvé výročie vyhlásenia nezávislosti. Etnickí Albánci v hlavnom meste Priština si osamostatnenie pripomenuli ...



Zdieľať
PRIŠTINA 17. februára (WEBNOVINY) - Ulice kosovských miest zapĺňajú stovky ľudí, ktoré chcú osláviť utorňajšie prvé výročie vyhlásenia nezávislosti. Etnickí Albánci v hlavnom meste Priština si osamostatnenie pripomenuli spevom, vlajkami a transparentmi s nápisom Všetko najlepšie, Kosovo! Územie s prevažne albánskym obyvateľstvom 17. februára 2008 jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska a formálne tak uzavrelo zrejme poslednú kapitolu násilného rozpadu Juhoslávie.




Zatiaľ čo v Prištine vládne slávnostná atmosféra, na etnicky zmiešanom severe pretrváva napätie. Menšinoví kosovskí Srbi, rovnako ako Belehrad, neuznávajú kosovskú štátnosť a snažia sa vytvoriť vlastné orgány. Srbskí nacionalistickí poslanci v utorok cestovali autobusom do severokosovského mesta Zvečan, ktoré je pod kontrolou Srbov, aby sa zúčastnili na zasadaní tamojšieho paralelného parlamentu. Lídri kosovských Albáncov vyzvali na pokojný priebeh a varovali pred provokáciami. "Žiadame občanov o primeranú, vážnu a samozrejme pokojnú oslavu," vyhlásil kosovský vicepremiér Rame Manaj. "Kosovská vláda a inštitúcie Kosova podnikli všetky potrebné kroky na bezpečný priebeh všetkých osláv, ktoré sa týkajú prvého výročia nezávislosti," dodal. Manaj tiež varoval, že kosovská polícia bude reagovať na "každú prípadnú provokáciu".

Vláda v Prištine, ktorá po opadnutí počiatočnej eufórie bojuje s každodennou realitou, na utorok naplánovala pomerne skromné oslavy. Po rannej mimoriadnej schôdzi parlamentu sú na programe pouličné slávnosti a večerný koncert pre významné osobnosti, po ktorom bude nasledovať veľkolepý ohňostroj. "Dnes sú narodeniny nás všetkých," vyhlásil v parlamente kosovský premiér Hashim Thaçi. Sedemnásty február pritom označil za "najväčší a najdôležitejší sviatok Kosovčanov". Prvý rok nezávislosti bol podľa neho "rokom úspechov a hrdosti".

Novému balkánskemu štátu, ktorý doteraz uznalo 54 krajín vrátane 22 členov EÚ, okrem iných zablahoželal aj nový americký prezident Barack Obama. Ako uviedol v pondelkovom liste kosovskému partnerovi Fatmirovi Sejdiuovi, Washington bude naďalej "podporovať mnohonárodnostné, nezávislé a demokratické Kosovo v jeho úsilí prevziať zaslúžené miesto ako plnohodnotný člen spoločenstva štátov". Británia ocenila "obrovský pokrok", ktorý dosiahla Priština v minulom roku, zároveň však ubezpečila Belehrad, že uznáva jeho záujem o kosovských Srbov. Tí obývajú prevažne severné oblasti Kosova a tvoria približne 10 percent z dvojmiliónovej populácie.

Srbský prezident Boris Tadič v pondelňajšom rozhovore pre tlačovú agentúru AFP uviedol, že Kosovo má k nezávislosti ďaleko, pričom trpí organizovaným zločinom a porušovaním ľudských práv. "O rok neskôr je jasné každému, kto chce vidieť reálnu situáciu v Kosove, že to nie je štát," povedal Tadič. Ako dodal, úroveň "ochrany ľudských práv je skutočne minimálna", čoho dôkazom je podľa neho to, že iba málo "Srbov a iných utečencov" sa vracia do svojích domovov. Formálne vyhlásenie nezávislosti Kosova Srbsko považuje za porušenie svojej zvrchovanosti a územnej celistvosti. Valné zhromaždenie OSN v októbri podporilo postup Srbska, ktoré odtrhnutie Kosova napadlo na Medzinárodnom súdnom dvore v Haagu.
SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Preferencie Smeru-SD aj ĽS-HZDS vo februári klesli
<< predchádzajúci článok
Do ČR sa dostala na testy vakcína s vírusom vtáčej chrípky