Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. júna 2019

Albánsky prezident odsúdil plány volieb bez účasti opozície



Albánsky prezident Ilir Meta, archívna snímka.



Zdieľať
Albánsky prezident Ilir Meta, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Tirana 25. júna (TASR) - Albánsky prezident Ilir Meta odsúdil v utorok zámer vlády uskutočniť cez víkend komunálne voľby napriek avizovanému opozičnému bojkotu. Informovala o tom agentúra AP.


Meta varoval, že ak sa v nedeľu v Albánsku uskutočnia voľby bez účasti opozície, môže sa stať, že nedôjde k otvoreniu prístupových rokovaní o členstve Albánska v EÚ. Podľa prezidenta by voľby bez stredopravých opozičných strán nemuseli byť demokratické.

Hlava štátu v tejto súvislosti kritizovala pondelňajšie rozhodnutie najvyššieho albánskeho volebného kolégia, ktoré definitívne otvorilo cestu ku konaniu volieb. Podľa Metu bolo toto rozhodnutie ovplyvnené "politickým nátlakom a vydieraním".

Opozičné strany pohrozili, že zabránia tomu, aby sa hlasovanie uskutočnilo. Minulý týždeň prívrženci opozície zničili volebné urny, ako aj ďalšiu volebnú dokumentáciu, aby tak zabránili hlasovaniu v niektorých opozičných baštách.

"Albánci sa ako nikdy predtým spojili za obranu demokracie, a aby zabránili volebnej fraške a protiústavnému zločinu autokraticko-kriminálneho režimu," povedal líder konzervatívnej Demokratickej strany Albánska (DP) Lulzim Basha.

Sociálnodemokratický premiér Edi Rama však trvá na tom, že voľby sa uskutočnia podľa plánu v nedeľu 30. júna. Rama vyhlásil, že hlavným cieľom opozície je narušiť úsilie vlády o začatie prístupových rokovaní.

Opozícia v Albánsku od polovice februára organizuje protivládne protesty; vládu obviňuje z prepojenia na organizovaný zločin a z ovplyvňovania výsledkov volieb. Vláda tieto obvinenia odmieta.

Basha za jediné riešenie považuje odstúpenie premiéra a odsúdenie tých, čo budú usvedčení z falšovania výsledkov volieb z uplynulých rokov.

Európska únia minulý týždeň pozastavila začiatok prístupových rokovaní s Albánskom a Severným Macedónskom, a to i napriek varovaniam, že to môže spôsobiť narušenie reformného úsilia a stability v regióne Balkánu.

Albánsko v roku 2009 vstúpilo do NATO a v tom istom roku požiadalo aj o členstvo v EÚ. Avšak Tirana stále nebola pozvaná na prístupové rozhovory, a to pre nedostatočný posun v presadzovaní reforiem, najmä v oblasti súdnictva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Luis de Guindos: Oslabovanie ekonomiky môže zhoršiť ziskovosť bánk
<< predchádzajúci článok
Maďarská analytička: Na summite EÚ v nedeľu sa môžu uplatniť záujmy V4