Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. februára 2014

Alexander Duleba: Silový scenár na Ukrajine nie je vylúčený



Ukrajinskí opoziční stúpenci počas protestného zhromaždenia na Námestí Nezávislosti v centre Kyjeva 2. februára 2014.



Zdieľať
Ukrajinskí opoziční stúpenci počas protestného zhromaždenia na Námestí Nezávislosti v centre Kyjeva 2. februára 2014. Foto: TASR/AP
Bratislava/Kyjev 14. februára (TASR) - Situácia na Ukrajine je veľmi komplikovaná a v hre sú všetky možnosti - politická dohoda, ale aj pokus o silové nastolenie kontroly, uviedol v rozhovore pre TASR riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) Alexander Duleba. Podľa jeho slov sa zatiaľ nedá povedať, ako sa celá situácia vyvinie.


"Riešenie, ktoré mohlo byť kompromisné a ktoré bolo možné dosiahnuť v parlamente, už nie je. Mohla vzniknúť nová väčšina. Pôvodne 78 poslancov Strany regiónov avizovalo, že by mohlo prejsť na stranu opozície. Ak by sa tak stalo, mali by jednoduchú väčšinu a mohli by schváliť zákony, ktoré by mohli situáciu zmierniť. Bohužiaľ, nestalo sa tak kvôli osobnému zásahu Janukovyča, ale aj s podporou Ruska, ktoré uvalilo veľmi vybrané, cielené obchodné sankcie proti firmám ukrajinských oligarchov, ktorí majú dosah na tých spomínaných poslancov," konštatoval Duleba.

Podľa neho však Janukovyč - zo svojho pohľadu - ustál tlak v parlamente: "To sa stalo 29. januára, odvtedy je patová situácia, stále sa hovorí o tom, že je potrebné kompromisné riešenie - vrátiť sa k ústave z roku 2004. Ale aj to je momentálne zablokované, pretože existujú rozdiely medzi samotnou opozíciou."

Duleba vysvetlil, že Ukrajinská demokratická aliancia za reformy (UDAR) má iné predstavy o zmene ústavy než Baťkivščyna (Vlasť). Strany sa nevedia dohodnúť na tom, ako by mala vyzerať nová ústava, ktorá by zmenila politický systém v krajine. Regióny medzitým získavajú čas a nie sú nútené do rokovaní.

"Problém ohľadne patovej situácie je v tom, že revolúcia nepokračuje na východe Ukrajiny. Od 27. januára máme situáciu, keď v desiatich oblastiach demonštranti kontrolujú vládne budovy. Je to ale iba desať oblastí z 24. V tých ostatných na východe a juhu, hoci aj tam sú protesty, má situáciu pod kontrolou Janukovyč," uviedol analytik.

Považuje za "podivuhodné", že riešenie sa nenachádza v sformovaní novej vlády, ktorá by mala mať výsostne technický charakter - vlády, ktorá by doviedla krajinu k najbližším prezidentským voľbám.

"Stará vláda padla 28. januára, prezident má podľa ústavy 60 dní na vymenovanie novej. Tie rokovania nijako nepokročili, pretože na jednej strane Arsenij Jaceňuk a Baťkivščyna hovoria, že idú do vlády, ale chcú celú vládu. Na druhej strane Vitalij Kličko a UDAR hovoria, že do tejto prechodnej vlády nejdú. Sú to nejasné signály zo samotnej opozície a Janukovyč sa neponáhľa, ráta s tým, že protesty sa skončia."

Duleba pripomenul, že od 24. januára sú obsadené vládne budovy v desiatich oblastiach. "Viem si predstaviť, že nebudú vyplácané platy ľuďom v štátnej správe v týchto oblastiach, že nebudú vyplácané dôchodky." Janukovyč podľa neho ráta s tým, že bude rásť napätie medzi samotnými protestujúcimi.

V západných oblastiach Ukrajiny, kde demonštranti obsadili vládne budovy, však medzitým vznikajú domobrany a miestne silové zložky sa nedištancujú od povstalcov. "Tam nie je žiadne napätie. Podľa môjho názoru vláda už nekontroluje políciu v tých desiatich západných oblastiach. Ľudia sa ozbrojujú, trénujú, samoorganizujú, ale tá polícia je na strane povstalcov."

Podobne to podľa šéfa SFPA prebieha na východe Ukrajiny. "V Charkove je iniciatíva Ukrajinského frontu, kde takisto polícia, nad ktorou má kontrolu Janukovyč, pomáha organizovať a formovať oddiely tzv. domobrany. Takže to je realita."

Duleba nevidí iné riešenie než politické, pokiaľ má zostať Ukrajina ako jeden štát v súčasných hraniciach. Podľa neho je však Janukovyč otvorene tlačený z ruskej strany do silového scenára. Spomenul rozhovor, ktorý minulý týždeň poskytol Sergej Glaziev, splnomocnenec Vladimira Putina pre vzťahy s Ukrajinou.

"Jednoznačne prízvukoval, že z pohľadu ruskej strany je neakceptovateľné, že vláda nekontroluje moc nad krajinou a že Janukovyč nemá iné riešenie než silový scenár. Čiže je to doslova otvorený tlak. Ten rozhovor bol zverejnený deň pred schôdzkou zo 7. februára medzi Putinom a Janukovyčom v Soči."

Podľa Dulebu tak Glaziev Janukovyčovi naznačil, že pokiaľ nebude schopný kontrolovať krajinu, je otázne, či môže byť partnerom pre Rusko. "Ale skôr si myslím, že je to signál tlaku na Janukovyča, aby sa o to silové rozhodnutie pokúsil. A tu je veľké riziko, že ak tak urobí a ten silový scenár nebude úspešný, tak de facto sa Ukrajina rozpadne," domnieva sa analytik.

Na otázku, čo možno dedukovať zo zverejneného telefonátu námestníčky šéfa americkej diplomacie pre európske záležitosti Victorie Nulandovej s americkým veľvyslancom na Ukrajine Geoffreym Pyattom, v ktorom diplomatka tvrdí, aby sa do politického riešenia v Kyjeve zapojila OSN a obišla Európska únia, konštatoval: "Podľa môjho názoru je očividné, že ten rozhovor bol odpočúvaný ruskými službami, keďže prvé video bolo zverejnené na Twitteri predsedu ruskej vlády."

Duleba tvrdí, že z obsahu rozhovoru možno vyčítať nespokojnosť USA s postupom, aký uplatňuje EÚ pri riešení krízy na Ukrajine. "Tú nespokojnosť zdieľam, pretože Ukrajina je v patovej situácii a bez silného vonkajšieho sprostredkovania je politické riešenie krízy nemožné. EÚ stále zastáva tú pozíciu, že nie je ešte čas na sankcie, stále vyzýva obidve strany na rokovania, avšak nenúti ich rokovať a pritom EÚ má tento mandát. EÚ rokuje s Janukovyčom aj opozíciou, je to dnes jediný medzinárodný aktér, ktorý má prístup k obidvom stranám."

EÚ však stále len vyzýva na zastavenie násilia a na rokovania a neprichádza s jasnou agendou pre obidve strany, konštatoval analytik. "Napríklad s tým, že riešením by bolo vytvorenie technickej vlády 50 na 50 bez politickej účasti. Tá diplomacia nemôže byť o tom, že vyzývam jednu, druhú stranu, dohodnite sa. Ale keď vidím, že tie strany sú v patovej situácii a v hre sú všetky možné, aj tie najhoršie scenáre, tak musím iniciovať konkrétny program. Prvý bod dohody je, povedzme, technická vláda, druhý bod je reforma ústavy. Tretí bod sú, povedzme, transparentné predčasné prezidentské a parlamentné voľby. Základ všetkého je generálny pardon pre všetky obvinenia zo zneužívania právomocí - či už políciou proti demonštrantom, alebo demonštrantov proti polícii. Jednoducho Ukrajina dnes nemá program."

Američania podľa Dulebu nie sú v situácii, aby prišli s takouto agendou na Ukrajinu, nemajú ani rovnocenný prístup k obidvom stranám, ani mandát rokovať s Janukovyčom, aký má EÚ.

"Tie protesty sa začali z toho, že Ukrajina chce mať európsku perspektívu. Tak kto iný než inštitúcie EÚ by mali byť v tom zaangažované. Ja by som to možno nevyjadril tak, ako to vyjadrila pani Nulandová v tej svojej známej vete ("F**k the EU"), ale s určitou kritikou voči postupu EÚ súhlasím," dodal šéf SFPA.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
P. Paška odmieta prejavy násilia v NR, stojí za štandardnými stranami
<< predchádzajúci článok
Kandidáti na prezidenta budú diskutovať v štyroch televíziách