Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. februára 2011

ALŽÍRSKO: Alžír obsadzuje pred demonštráciou políciaTisíce policajtov nasadili v alžírskom hlavnom meste pred plánovanou sobotňajšou protivládnou demonštráciou. Ako v piatok informoval líder opozičnej strany ...Zdieľať
buteflika Abd al-Azíz BúteflíkaFoto: SITA/APALŽÍR 11. februára (WEBNOVINY) - Tisíce policajtov nasadili v alžírskom hlavnom meste pred plánovanou sobotňajšou protivládnou demonštráciou. Ako v piatok informoval líder opozičnej strany Zhromaždenie za kultúru a demokraciu (RCD) Saíd Sádí, polícia obkľúčila hlavné mesto, aby ľuďom zabránila v účasti na proteste. V Alžíri je od januárových protestov rozmiestnených asi 20 000 policajtov, ďalších 10 000 podľa Sádího nasadia do soboty. V okolí hlavného námestia, kde sa má demonštrácia konať, je vidieť obrnené vozidlá a zátarasy a v okolí hliadkujú policajti vyzbrojení slzotvorným plynom. "Zastavili vlaky a zastavia aj ďalšiu verejnú dopravu," tvrdí Sádí.

Alžírčania sa búria proti rastúcim cenám potravín a obrovskej nezamestnanosti. Nepokoje vypukli začiatkom januára v hlavnom meste, neskôr sa rozšírili aj do ďalších častí krajiny. Polícia proti demonštrantom zasiahla 22. januára, pričom o život prišlo päť ľudí a vyše 800 bolo zranených. Sobotňajšiu demonštráciu organizuje Národná koordinácia za zmenu a demokraciu, ktorá združuje opozičné strany a hnutia. Združenie požaduje okamžité odstúpenie prezidenta Abd al-Azíza Búteflíku.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dopravná situácia v okolí zimného štadióna je pokojná
<< predchádzajúci článok
MALAJZIA: Obvinili somálskych pirátov, hrozí im trest smrti

ALŽÍRSKO: Alžír obsadzuje pred demonštráciou polícia - diskusné fórum čitateľov