Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. septembra 2016

Američan Kim bude viesť Svetovú banku aj v druhom funkčnom období



Prezident Svetovej banky (SB), 56-ročný Američan Jim Yong Kim, ktorý vedie inštitúciu od roku 2012, zostane na jej čele aj v druhom funkčnom päťročnom ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR - Pavel Neubauer
Washington 15. septembra (TASR) - Prezident Svetovej banky (SB), 56-ročný Američan Jim Yong Kim, ktorý vedie inštitúciu od roku 2012, zostane na jej čele aj v druhom funkčnom päťročnom období. Informuje o tom APA.


V lehote, v ktorej mohli o funkciu prejaviť záujem iní uchádzači, sa nikto neprihlásil. Lehota sa skončila v stredu (14.9.).

Podľa interných predpisov tejto svetovej inštitúcie sa teraz stretne jej výkonná rada s Kimom a konanie na jeho nové vymenovanie uzavrie do začiatku októbra. V októbri sa bude konať výročné rokovanie inštitúcie. Spolu s ním sa uskutoční aj rovnaké podujatie Medzinárodného menového fondu (MMF). Kimovi nedávno vyslovili podporu dôležití vlastníci SB ako USA, Čína, Nemecko a Francúzsko.

Terajšie funkčné obdobie sa Kimovi skončí v polovici budúceho roku. Jeho pôsobenie v banke nie je bezproblémové. Začiatkom augusta Združenie pracovníkov SB v otvorenom liste ostro kritizovalo svojho šéfa. Uviedli, že v inštitúcii nastala „kríza vedenia“. Takmer 15.000 pracovníkov v liste upozornilo na netransparentnosť v obsadzovaní manažérskych funkcií, slabosť vedenia a mimoriadne silnú prevahu USA.

Tradične sa stáva šéfom Svetovej banky občan Spojených štátov, kým vedúcu pozíciu v MMF obsadzuje Európan. Šéfkou MMF je Francúzka Christine Lagardová.

Obe inštitúcie boli založené v roku 1944 na medzinárodnej konferencii v americkom letovisku neďaleko Washingtonu Bretton Woods. Vznikli ako súčasť povojnového plánu víťazných mocností stabilizovať svetový finančný a bankový trh.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Stovky letov boli zrušené pre štrajk dispečerov vo Francúzsku
<< predchádzajúci článok
Malí onkopacienti vedia o ochorení veľa, netreba im zatajovať pravdu