Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

14. februára 2024

Američania minú na Valentína za kvety vyše dve a pol miliardy dolárov, ruže namiesto kokaínu dovážajú najmä z KolumbieDeň svätého Valentína, ktorý sa oslavuje každoročne 14. februára, prináša okrem sviatku lásky a náklonnosti tiež príležitosť spájajúcu romantiku s veľkým biznisom. Podľa americkej ...Zdieľať
california_valentines_day_62800 676x451 14.2.2024 (SITA.sk) - Deň svätého Valentína, ktorý sa oslavuje každoročne 14. februára, prináša okrem sviatku lásky a náklonnosti tiež príležitosť spájajúcu romantiku s veľkým biznisom.


Podľa americkej maloobchodnej federácie ľudia v Spojených štátoch minú na kvety na Valentína neuveriteľných 2,6 miliardy dolárov. Význam obchodu s kvetmi podľa štatistík stúpa každým rokom.

Kytica pre každého Američana


Kým v roku 1989 sa v USA ročne predala asi miliarda rezaných ruží, v minulom roku to bolo až 2,8 miliardy, čo je dosť na to, aby každý obyvateľ Spojených štátov dostal kyticu v priemere s desiatimi kvetmi.

Kým kedysi sa v USA predávali hlavne ruže vypestované doma, teraz sa dovážajú zo zahraničia.

Pomerne prekvapujúco však kvety neprichádzajú na americký trh z „mekky“ kvetinového biznisu - z Holandska, ale predovšetkým z Južnej Ameriky. Kolumbia sa na dovoze ruží do USA podieľa 60 %, kým Ekvádor 40 %.

Prečo Kolumbia


Pôvod importu ruží do USA má netradičný súvis s obchodom s drogami.

Pred niekoľkými desaťročiami vlády USA a Kolumbie hľadali nové spôsoby, ako zastaviť prílev kokaínu do Spojených štátov.

Jednou súčasťou stratégie bolo presvedčiť farmárov v Kolumbii, aby prestali pestovať koku, z ktorej sa vyrába kokaín, ale namiesto toho produkovali niečo iné, napríklad ruže.


Zdroj: SITA.sk - Američania minú na Valentína za kvety vyše dve a pol miliardy dolárov, ruže namiesto kokaínu dovážajú najmä z Kolumbie © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kapela Cup of Tea vyráža na svoje premiérové turné (foto)
<< predchádzajúci článok
Topfest bude už len jeden, v Žiline to roztočia hviezdy svetových pódií