Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

16. februára 2008

Americká vláda zaplatí škody spôsobené satelitomAmerický prezident G. Bush nariadil zostreliť satelit US 193, ktorý obsahuje toxickú pohonnú látku, ešte pred dopadom na ZemZdieľať
Pokazený americký špionážny satelit sa dostane do zemskej atmosféry približne 6. marca, ak plány Washingtonu na jeho zostrelenie zlyhajú. Oznámila to v piatok americká diplomatka. "Ak sa zneškodnenie nepodarí, očakáva sa, že satelit nekontrolovateľne vstúpi do zemskej atmosféry asi 6. marca 2008," uviedla americká ambasádorka Christina Rocca na Konferencii OSN o odzbrojení v Ženeve. "Či už sa zneškodnenie podarí alebo nie, Spojené štáty americké sú pripravené ponúknuť pomoc vládam na zmiernenie dôsledkov dopadu satelitných úlomkov na územie ich krajín," povedala Rocca. "Mimoriadne zneškodnenie... nie je súčasťou protisatelitného vývoja ani testovacieho programu," dodala diplomatka.

Americký prezident George W. Bush nariadil americkej vojnovej lodi zostreliť satelit, ktorý obsahuje toxickú pohonnú látku, ešte pred dopadom na Zem, informovali vo štvrtok americké úrady.

Pri prelete zemskou atmosférou by mala zhorieť približne len polovica celkovej hmotnosti 2270-kilogramového telesa, pomenovaného americkou armádou US193. Zvyšky telesa, ktoré by mohli zasiahnuť územie s rozlohou niekoľko stovák štvorcových kilometrov, navyše budú obsahovať hydrazín, veľmi nebezpečný materiál použitý v motoroch pomocných rakiet satelitu.

Špionážny satelit US193, v ktorom sú umiestnené najmodernejšie a zatiaľ prísne tajné zariadenia americkej armády, vypustili na orbitu v decembri 2006. Krátko nato mu zlyhal počítačový systém, prostredníctvom ktorého ho zo Zeme ovládali.

(SITA)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vedci zostavili najdôležitejšie výzvy pre techniku 21. storočia
<< predchádzajúci článok
Sneh a vietor komplikujú situáciu na cestách

Americká vláda zaplatí škody spôsobené satelitom - diskusné fórum čitateľov