Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. júla 2010

Americké jadrové firmy sondovali na Slovensku



Americké spoločnosti pôsobiace v oblasti jadrovej ...



Zdieľať
jaslovske bohunice Americká spoločnosť má šancu zúčastniť sa výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

Foto: SITA/Ivan Kopčáni
BRATISLAVA 20. júla (WEBNOVINY) - Americké spoločnosti pôsobiace v oblasti jadrovej energetiky sondovali na Slovensku. Ako informovalo Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR (MHV), na pôde rezortu sa pod gesciou generálneho riaditeľa sekcie energetiky Jána Petroviča uskutočnil seminár zástupcov amerických firiem v jadrovej oblasti s predstaviteľmi slovenských spoločností z oblasti jadrovej energetiky ako sú Úrad jadrového dozoru SR, Slovenské elektrárne, a.s., Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a.s. Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, a.s. a VUJE, a.s. "Misiu sprevádzali zástupcovia významných amerických spoločností z oblasti jadrového energetického priemyslu, ako sú Bechtel, Westinghouse, Exelon, ConverDyn, Burns&Roe a ďalší," konštatoval rezort hospodárstva.

Americká spoločnosť má šancu zúčastniť sa výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Začiatkom júna tohto roka ešte bývalý minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek uviedol, že americká firma Westinghouse je jedna zo šiestich spoločností, ktorá patrí medzi potenciálnych zhotoviteľov novej jadrovej elektrárne. Projekt výstavby atómovej elektrárne na mieste v súčasnosti odstavovanej jadrovej elektrárne V1 rozbehla ešte minulá vláda Roberta Fica. Ani nová vláda podľa prvých vyjadrení jej predstaviteľov nie je proti výstavbe novej elektrárne v Bohuniciach. Vládny kabinet si však chce posvietiť na zmluvu medzi štátnou akciovkou Jadrovou a vyraďovacou spoločnosťou a českou energetickou skupinou ČEZ, na základe ktorej vznikla Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, ktorá by mala výstavbu novej jadrovej elektrárne zabezpečiť.

Podrobnosti o novej jadrovej elektrárni by mali byť známe začiatkom budúceho roka. Jadrová energetická spoločnosť Slovenska v súčasnosti pracuje na štúdii realizovateľnosti. Podľa generálneho riaditeľa Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska Štefana Šabíka by mohol byť tender na zhotoviteľa novej jadrovej elektrárne vypísaný do dvoch rokov. "Všetko bude závisieť od výsledkov štúdie realizovateľnosti, ale ak všetko pôjde podľa plánu, tak je veľký predpoklad, že do dvoch rokov tender vypíšeme," uviedol začiatkom júna Šabík. So samotnou výstavbou elektrárne sa počíta od roku 2014. Nová elektráreň by mala podľa prvotných plánov začať vyrábať elektrickú energiu v roku 2020.

Nová jadrová elektráreň by mala pozostávať z jedného až dvoch tlakovodných reaktorov. Podľa predbežných informácií nová elektráreň by mala mať výkon najviac 1 700 megawattov a mala by stáť od 4 mld. do 6 mld. eur. Na všetky tieto otázky by však mala dať odpovede štúdia realizovateľnosti, ktorá by mala byť ukončená v prvom kvartáli budúceho roka. Na financovanie nového jadrového zdroja by nemali byť použité verejné zdroje. Projekt by mal byť financovaný výlučne pomocou cudzích zdrojov.

Jadrovú energetickú spoločnosť Slovenska založila štátna Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. a česká energetická skupina ČEZ. Slovenská firma kontroluje 51-percentný balík akcií, zvyšok drží česká spoločnosť. Základné imanie Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska je 216,357 mil. eur. Jadrová a vyraďovacia spoločnosť vložila do spoločného podniku nepeňažný vklad vo forme pozemkov, budov, technických štúdií, personálnych zložiek, pohľadávok, záväzkov a ďalších aktív a pasív v hodnote 119,693 mil. eur. Zároveň slovenská firma prispela do spoločného podniku aj peňažným vkladom v sume 1,683 mil. eur. Česká energetická skupina ČEZ vložila do spoločného podniku vlastný kapitál formou peňažného vkladu v celkovej výške 116,616 mil. eur.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ropa v pondelok zdražela, cena zlata poklesla
<< predchádzajúci článok
Uzáver poškodeného vrtu prepúšťa ropu aj plyn