Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. januára 2016

Americký postih Volkswagenu sa v Nemecku nepovažuje za reálny



Správa agentúry Reuters, že Volkswagen (VW) môže dostať v Spojených štátoch pokutu za zmanipulovaný softvér v autách s dieselovým motorom až takmer 90 miliárd ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Frankfurt nad Mohanom 6. januára (TASR) - Správa agentúry Reuters, že Volkswagen (VW) môže dostať v Spojených štátoch pokutu za zmanipulovaný softvér v autách s dieselovým motorom až takmer 90 miliárd USD (83,75 miliardy eur), vyvolala okamžitú reakciu nemeckého manager magazinu online (mmo) určeného špičkovým kapitánom priemyslu krajiny.


Magazín pripomína, že základný závod VW a dcéry koncernu Porsche a Audi predali od roku 2009 do konca septembra 2015 spolu takmer 600.000 vozidiel s ilegálnym softvérom (defect device). Softvér je ilegálny preto, lebo o ňom nepodali americkým úradom nijaké informácie.

V 31-stránkovej žalobe amerického ministerstva spravodlivosti súdu v Chicagu sa uvádza, že za každé takéto predané auto môžu dostať výrobcovia pokutu 32.500 a 37.500 USD. Výsledná suma by sa mala vynásobiť číslom štyri, lebo automobilky porušili americký zákon o ochrane čistoty ovzdušia (Clean Air Act) v štyroch prípadoch.

Mimoriadne vysoký postih sa pokladá len za teoretickú možnosť. V podobných technických prípadoch z automobilového priemyslu, keď došlo aj k strate ľudských životov, bol konečný verdikt sudcov podstatne miernejší, než teoretická výška postihu vinníkov. Prípad ropnej plošiny BP Deepwater Horizon v roku 2010 v Mexickom zálive by mal byť pre VW výstrahou. V plameňoch zahynulo 11 robotníkov a ropa, ktorá sa valila spod morského dna niekoľko mesiacov, zamorila rozsiahlu časť juhovýchodného pobrežia Spojených štátov. BP prijal 12 obvinení žaloby, za čo dostal pokutu 4 miliardy USD. Vlani sa jeho spor skončil prijatím dohody s početnými poškodenými subjektmi, ktorým zaplatí odškodné takmer 19 miliárd USD a ony potom stiahli svoje žaloby.

Žaloba v Spojených štátoch prišla teraz Volkswagenu vo veľmi nevhodnom čase. Na budúci týždeň začne v Detroite medzinárodná výstava automobilov. Spojené štáty majú po Číne najväčší trh s osobnými vozidlami na svete. Veľtrh sa pokladá za meradlo hodnôt pre tento sektor svetového priemyslu a úspech nemeckých výrobcov v USA má ďalekosiahly význam. Šéf značky VW Herbert Diess má v pláne v utorok (12. 1.) vystúpiť na digitálnom veľtrhu CES, v ktorom chce znovu získať dôveru americkej verejnosti voči vozidlám koncernu VW.

Nič dobré pre VW, Audi a Porsche neveští ani vyjadrenie námestníka americkej ministerky spravodlivosti Johna Crudena, že USA použijú proti Volkswagenu všetky primerané prostriedky, aby ho prinútili rešpektovať všetky zákony národa, ktoré má na ochranu čistoty ovzdušia.

Súdny proces proti VW sa uskutoční najprv v spolkovom štáte Michigan, kde ho zažalovala vláda a proces, v ktorom žalujú koncern a jeho dcéry združení poškodení majitelia jeho vozidiel s dieselovým motorom, sa bude konať v spolkovom štáte Kalifornia.

(1 EUR = 1,0746 USD)


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pan Ki-mun: Jadrový test KĽDR destabilizuje bezpečnost v regióne
<< predchádzajúci článok
Na nátlak židovských cestujúcich vysadili z lietadla dvoch Arabov