Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. septembra 2012

Amerika nesmie pomáhať ruskej demokracii, Kremeľ to zatrholAgentúra Spojených štátov pre medzinárodnú pomoc (USAID), ktorá sa okrem iného zaoberá aj podporou demokracie a ľudských práv mimo územia Spojených štátov, bude musieť zatvoriť všetky svoje ...Zdieľať
rusko WASHINGTON 19. septembra (WEBNOVINY) - Agentúra Spojených štátov pre medzinárodnú pomoc (USAID), ktorá sa okrem iného zaoberá aj podporou demokracie a ľudských práv mimo územia Spojených štátov, bude musieť zatvoriť všetky svoje pobočky v Rusku.


Rozhodla o tom vláda v Moskve, ktorá dala americkej agentúre čas na odchod z krajiny do konca septembra. USAID fungovala v Rusku desaťročia a na rôzne programy tam minula asi 2,7 miliardy dolárov (v prepočte takmer 2,1 miliardy eur).

Pozorovatelia za tým vidia napäté vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom. Samotná USAID je podľa slov jej hovorkyne Victorie Nulandovej na svoje výsledky v Rusku "hrdá".

"Zatiaľ čo fyzická prítomnosť USAID v Rusku sa končí, zostávame odhodlaní podporovať demokraciu, ľudské práva a rozvoj silnejšej občianskej spoločnosti," cituje ju tlačová agentúra AFP.

Rusko informovalo Spojené štáty o svojom rozhodnutí ešte 12. septembra, presné dôvody však nezverejnilo. Podľa médií je Moskva všeobecne skeptická voči fungovaniu zahraničných mimovládnych organizácií a obáva sa, že slúžia na špionáž.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Japonsko uvoľnilo monetárnu politiku, chce podporiť export
<< predchádzajúci článok
Stredoeurópsky prepravný koridor plyn – ropa