Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. mája 2019

Amnesty International požaduje prešetrenie zločinov vo VenezueleNa snímke Nicolas Maduro.Zdieľať
Na snímke Nicolas Maduro. Foto: TASR/AP
Londýn 14. mája (TASR) - Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) v utorok oznámila, že venezuelské úrady spáchali zločiny proti ľudskosti počas zásahov voči protivládnym protestom, a vyzvala Medzinárodný trestný súd (ICC), aby danú záležitosť prešetril. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.


AI tvrdí, že vláda venezuelského prezidenta Nicolása Madura koncom januára odpovedala "systematickou a rozsiahlou represívnou politikou" po tom, ako sa v krajine rozšírili protivládne protesty. Tým predchádzalo vyhlásenie sa opozičného lídra Juana Guaidóa za dočasného prezidenta tejto juhoamerickej krajiny.

Madurovi oponenti boli počas demonštrácií mučení a vraždení, dodáva AI. "Povaha útokov, stupeň koordinácie bezpečnostných síl, ako aj podobnosti s udalosťami v rokoch 2014 a 2017 viedli Amnesty International k presvedčeniu, že venezuelské úrady spáchali zločiny proti ľudskosti," uviedla organizácia so sídlom v Londýne.

Maduro, nástupca zosnulého ľavicového lídra Huga Cháveza, od svojho nástupu k moci v roku 2013 stojí za špirálovitou politickou a ekonomickou krízou vo svojej krajine. V máji 2018 ho druhýkrát zvolili za prezidenta vo voľbách, ktoré opozícia bojkotovala a ktoré boli odmietnuté väčšinou medzinárodného spoločenstva.

Guaidó, líder venezuelského opozíciou kontrolovaného parlamentu, sa 23. januára vyhlásil za dočasného prezidenta. Odvtedy ho uznalo viac než 50 krajín vrátane Spojených štátov. AI vo februári vyslala do Venezuely vyšetrovaciu misiu so zámerom vykonať prieskum v súvislosti s inkriminovanými zásahmi proti demonštrantom.

Podľa AI bolo počas protestov medzi 21. a 25. januárom zabitých najmenej 47 ľudí. Najmenej 33 osôb zastrelili bezpečnostné sily a šiestich vládni stúpenci. AI spresňuje, že v 11 prípadoch išlo o mimosúdne popravy. Viac než 900 ľudí vrátane detí v zmienenom období náhodne zatkli, pričom Maduro o všetkom vedel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Verejnosť mala poslednú možnosť pripomienkovať akčný plán hornej Nitry
<< predchádzajúci článok
Nemecko zažíva nárast rasistických a antisemitských trestných činov

Amnesty International požaduje prešetrenie zločinov vo Venezuele - diskusné fórum čitateľov