Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. novembra 2016

Analytik sa obáva sa silných kontúr protitrumpovskej koalície



Vzťah medzi USA a EÚ v súčasnosti nie je harmonický ani ambiciózny. Možno o ňom však povedať, že je pragmatický. Pre TASR to povedal po zverejnení výsledkov ...



Zdieľať
Dušan Fischer Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 13. novembra (TASR) – Vzťah medzi USA a EÚ v súčasnosti nie je harmonický ani ambiciózny. Možno o ňom však povedať, že je pragmatický. Pre TASR to povedal po zverejnení výsledkov amerických prezidentských volieb analytik zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) Dušan Fischer.


"Partneri navzájom od seba veľa neočakávajú. Vzťah je v súčasnosti postavený najmä na transatlantickej dohode o obchode a investíciách. Tam uvidíme, do akej miery sa to podarí naplniť v Snemovni reprezentantov a v Senáte, pretože pre Američanov je momentálne dôležitejšia tichomorská dohoda TPP. Donald Trump sa jasne vyjadril, že nie je proti akémukoľvek medzinárodnému obchodu, ale je proti tým dohodám, ktoré boli podpísané alebo negociované za vlády Baracka Obamu" vysvetlil Fischer.

Podľa neho je hrozivé, že niektorí lídri v strednej a západnej Európe vrátane francúzskej líderky Národného frontu Marine Le Penovej, nevidia ani sčasti Donalda Trumpa ako niečo extrémne, alebo niekoho, kto balansuje na hrane konvenčného vnímania medzinárodných vzťahov.

"Myslím si, že sa začne vytvárať ako keby antitrumpovská koalícia a štáty ako Nemecko, na čele s Angelou Merkelovou, budú vyhľadávať rôzne štáty, ktoré im budú blízke. Ale skôr sa bojím toho, že tá protrumpovská koalícia bude naberať silnejšie kontúry. Podľa mňa veľa lídrov z nášho regiónu, ktorí sa doteraz možno trochu obávali silnejšej rétoriky, si možno teraz povedia, ak to išlo v Amerike, skúsime to aj u nás," konštatoval.

Prípadné zomknutie antitrumpovskej koalície by podľa analytika malo Európe signalizovať, že USA už nie sú garantom bezpečnosti, stabilít ani verejnej diplomacie v Európe. Do bezpečnosti sa to podľa Fischera premietne v takej miere, v akej Trump bude uplatňovať svoju rétoriku namierenú proti NATO. Pre európske štáty by to malo znamenať varovný prst, aby sa o svoju bezpečnosť starali viac.

Každopádne z optimistického hľadiska sa analytik domnieva, že vzťah európskych krajín s NATO bude pokračovať, keďže USA chcú mať Európu pod kontrolou, resp. chcú byť informované o tom, čo sa na "starom kontinente" deje.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nový Zéland zasiahlo silné zemetrasenie
<< predchádzajúci článok
Z. VÉGHOVÁ: Viktor Orbán nezachránil Európu uzavretím hraníc