Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. októbra 2015

ANALÝZA: Desatina zamestnancov pracuje na Slovensku na dobu určitú



Na Slovensku je desatina ľudí zamestnaná na dobu určitú, väčšinou na obdobie jedného roka. Vyplýva to z aktuálnej analýzy Poštovej banky, ktorú zostavila ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Bratislava 30. októbra (TASR) - Na Slovensku je desatina ľudí zamestnaná na dobu určitú, väčšinou na obdobie jedného roka. Vyplýva to z aktuálnej analýzy Poštovej banky, ktorú zostavila na základe údajov Eurostatu.


V druhom štvrťroku tohto roka bolo dočasne zamestnaných 218.000 ľudí, čo predstavuje 10,7 %. Len máloktorý Slovák je ale s takouto pracovnou zmluvou spokojný. "Zamestnanci si zvyčajne so sebou nesú neistotu spojenú s tým, či si v relatívne krátkom čase nebudú musieť hľadať ďalšie miesto. Sú ale aj takí, ktorí o prácu na dobu neurčitú nemajú záujem. Vlani túto skupinu reprezentovala 11,1 % všetkých dočasne zamestnaných Slovákov od 20 do 64 rokov," priblížila analytička Poštovej banky Dominika Ondrová. Zároveň doplnila, že ľudia zoberú aj takúto možnosť pracovať, pretože si nevedeli nájsť prácu na neobmedzenú dobu.

Z hľadiska odvetví, v druhom kvartáli tohto roka najväčší podiel dočasných zamestnancov bol vo verejnej správe, obrane a v povinnom sociálnom zabezpečení. "Pätina bola zamestnaná v priemyselnej výrobe a viac ako desatina vo veľkoobchode a maloobchode. Niet sa ale čomu čudovať, keďže tieto odvetvia patria k najväčším zamestnávateľom," podotkla Ondrová.

Firmy pritom so zamestnancami uzatvárajú zmluvu na dobu určitú najčastejšie na obdobie jedného roka. "Až 9 z 10 slovenských dočasných zamestnancov vo veku od 20 do 64 rokov malo pracovnú zmluvu uzatvorenú na obdobie maximálne 12 mesiacov," dodala Ondrová s tým, že väčšina ľudí, ktorí majú takú zmluvu, má ukončené stredoškolské vzdelanie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nitriansky samosprávny kraj musel pre elektronizáciu upraviť VZN
<< predchádzajúci článok
Počet chorých na chrípku v Nitrianskom kraji klesol