Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. februára 2019

Analýza: Každá šiesta firma na Slovensku je ohrozená krachom



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR Štefan Puškáš
Bratislava 4. februára (TASR) - Na Slovensku podniká 31.977 rizikových firiem a ďalších 1592 firiem, ktorým hrozí úpadok. Vyplýva to z analýzy poradenskej spoločnosti Bisnode.


Spoločnosť skúmala pritom až 217.563 firiem na Slovensku. Analýza podnikateľskej základne tak ukázala, že krachom je na Slovensku ohrozená každá šiesta firma. Analýza je založená na vlastnej metodike skóringového hodnotenia, keďže databázy Bisnode pokrývajú komplexné informácie o firmách z celého trhu. Cieľom je odhadnutie rizika úpadku firmy v nasledujúcich 12 mesiacoch.

Podľa prieskumu najviac rizikových firiem podniká v Bratislavskom kraji. Ukazuje to skóringová stupnica modelu, podľa ktorej až 12.481 podnikov z Bratislavy a jej okolia spadá do skóringového stupňa, ktorý je označený ako rizikový (CCC, CC a C), a ďalších 448 firiem dokonca až do skóringového stupňa úpadok (D). "Tieto spoločnosti sa vyznačujú negatívnym ratingom, v rámci ktorého môžeme predpokladať zlú platobnú schopnosť či následný krach v krátkodobom horizonte. Bratislavský kraj je považovaný za najrizikovejší aj preto, že v ňom sídli najviac podnikateľov," hovorí Petra Štěpánová, analytička spoločnosti.

Vysoký počet rizikových firiem a tých, ktorým hrozí krach, majú však aj Nitriansky (dohromady 3628 v oboch stupňoch) a Košický kraj (dohromady 3473 v oboch stupňoch). Práve v týchto krajoch pôsobí najväčší podiel spoločností so skóringovým stupňom rizikový a úpadok (CCC, CC, C a D). Firmy zaradené v negatívnych skóringoch sú podľa databáz spoločnosti často nespoľahlivými platcami DPH, vo väčšej miere majú virtuálnu adresu alebo sa vyhýbajú plneniu informačných povinností. Najmenej „problémových“ podnikov sídli v Trenčianskom kraji (dohromady 2007 v oboch stupňoch).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kalavská: Preventívne prehliadky môžu zachrániť život aj pri rakovine
<< predchádzajúci článok
Eurokomisia rieši francúzsku žalobu na Holandsko pre pulzný rybolov