Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

29. marca 2019

Analýza: Očakáva sa spomalenie rastu globálnej ekonomiky



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Bratislava 29. marca (TASR) - Očakávané spomalenie globálnej ekonomiky by sa spomedzi európskych krajín výrazne dotklo Cypru, Chorvátska, Talianska či Rumunska. V ohrození by však boli aj ďalšie krajiny v Amerike, Afrike či Ázii. Ukazuje to analýza spoločnosti Euler Hermes, ktorá sa špecializuje na poistenie obchodných pohľadávok.


Rast globálnej ekonomiky dosiahol svoj vrchol v rokoch 2017 a 2018. V súčasnosti sa očakáva jeho spomalenie. Preto sa analytici spoločnosti snažili odpovedať na otázku, ktoré krajiny sú spomalením ekonomiky najviac ohrozené. Mapovali pritom tri kľúčové oblasti ekonomík jednotlivých krajín – externé financovanie, obchod a ceny komodít.

Na základe súhrnných výsledkov zo všetkých troch oblastí boli ako veľmi ohrozené vyhodnotené krajiny Argentína, Cyprus, Turecko, Bahrajn, Jordánsko a Tunisko. Práve v týchto krajinách sa predpokladá, že ich ekonomiky najviac pocítia očakávanú globálnu recesiu. K ohrozeným sa zaradilo ďalších 12 krajín vrátane európskych – Chorvátska, Talianska a Rumunska.

"Krajiny strednej Európy vrátane Slovenska, ktoré boli pred 10 rokmi krízou výrazne zasiahnuté, sú v súčasnosti voči externým zmenám ďaleko odolnejšie, a to najmä vďaka zlepšenej ekonomickej stratégii a dostatočnej rezerve cudzích mien vytváranej počas posledného desaťročia. Preto dnes nepatria medzi tak ohrozené krajiny," vysvetľuje country manager spoločnosti Peter Mucina.

Z pohľadu iba externého financovania bolo identifikovaných 18 krajín, ktoré by výraznejší pokles svetovej ekonomiky mohol oslabiť, pričom osem z nich by dôsledky poklesu priamo pocítilo.

V oblasti obchodu analýza označila až 45 krajín, ktorých ekonomiky sú závislé na exporte, a preto sa dá s veľkou pravdepodobnosťou očakávať, že by mal na ne pokles globálneho ekonomického cyklu vplyv. Z toho sedem krajín (medzi nimi Taliansko, Rumunsko, Chorvátsko a Vietnam) je vystavených systematickému riziku spojenému s externou likviditou, verejným a externým dlhovým ratingom a makroekonomickými ukazovateľmi.

Treťou analyzovanou oblasťou boli ceny komodít. Medzi ohrozené bolo zaradených 14 krajín vrátane Argentíny a Južnej Afriky s energetickým exportom a 11 krajín vrátane Alžírska a Ománu exportujúcich komodity mimo ropy.

Podľa Mucinu cieľom tejto štúdie bolo vypracovať zoznam krajín, ktoré v prípade poklesu celosvetového hospodárstva bude treba pozornejšie sledovať a ktoré budú musieť vynaložiť väčšie úsilie na zvládnutie situácie. Počet týchto krajín nemusí byť konečný. Závisieť bude od výkonnosti danej ekonomiky a toho, či sa naplnia priaznivejšie alebo negatívnejšie scenáre spomalenia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Sociálnej poisťovni pribudli tisícky nových poistných vzťahov
<< predchádzajúci článok
Iračanov podozrivých z terorizmu zadržaných v Prahe, poslali do väzby