Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. marca 2018

Analýza: Zavedenie amerického cla môže vyvolať rovnakú reakciu



Zavedenie dovozného cla 25 % na oceľ a 10 % na hliník pre všetky krajiny dovážajúce do USA dané komodity môže vyvolať rovnakú reakciu zo strany obchodných ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR - Branislav Račko
Bratislava 7. marca (TASR) - Zavedenie dovozného cla 25 % na oceľ a 10 % na hliník pre všetky krajiny dovážajúce do USA dané komodity môže vyvolať rovnakú reakciu zo strany obchodných partnerov, najmä Kanady, Číny a Európskej únie. Rastú obavy, že by to mohlo viesť k celosvetovej obchodnej vojne. Upozornili na to v analýze ekonómovia spoločnosti Coface, ktorá je globálnym lídrom v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika.


Hoci administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa pracuje na týchto opatreniach od jari 2017, to, že podpíše príkaz uvaliť clo na všetky dovozy ocele a hliníka, oznámila až 1. marca 2018, konštatovali.

Niektorí pozorovatelia sa podľa nich domnievajú, že je to spôsob, ako odvrátiť problémy, ktorým administratíva čelí, vrátane rezignácie jedného z poradcov aj federálneho vyšetrovania možného ruského vplyvu na voľby v roku 2016.

Trump pritom oznámil rozhodnutie v ten istý týždeň, keď sa čínsky ekonomický poradca Liu He s delegáciou stretol s ministrom financií USA Stevenom Mnuchinom v Bielom dome, aby diskutovali o obchode, pripomína analýza. "Oznámenie by sa preto mohlo interpretovať ako potenciálny signál, že americká administratíva bude aj naďalej tvrdá v obchodných rokovaniach s Čínou. Čínu, ktorá je najväčším výrobcom a spotrebiteľom ocele na svete, už obvinili mnohé krajiny z praktizovania dampingu na ceny ocele. V dôsledku toho EÚ a Spojené štáty už v lete 2017 zaviedli na čínsky dovoz ocele vyššie colné sadzby," uvádzajú ekonómovia.

Pokiaľ ide o samotnú Čínu, zavedenie cla pravdepodobne negatívne neovplyvní čínsky oceliarsky priemysel. "Dôvodom je, že už vlani po zavedení cla na dovoz čínskej ocele zo strany USA a EÚ, začali miestni čínski výrobcovia preorientúvať značnú časť svojej výroby na domáci trh," ozrejmili.

Ekonómovia však predpokladajú, že Trumpovo rozhodnutie by mohlo mať negatívny vplyv na iných obchodných partnerov USA v sektore, ako EÚ, Kórea a Kanada. Tieto krajiny by mohli potenciálne realizovať vlastné protekcionistické opatrenia voči Spojeným štátom. Dokonca v iných sektoroch ako napríklad poľnohospodársko-potravinársky.

Ďalším rizikom by mohol byť nárast právnych krokov v Svetovej obchodnej organizácii (WTO), upozorňujú analytici.

Oznámenie prezidenta spochybňuje podľa nich jeho probiznisovú hospodársku politiku. Zatiaľ, čo toto opatrenie prispeje k podpore amerických výrobcov ocele a hliníka, nepriaznivo sa dotkne iných odvetví, ako je ropa a plyn, automobilový priemysel a stavebníctvo. „Výrazne to ovplyvní ich vstupné náklady a ceny, a tým aj ich konkurencieschopnosť," upozorňujú.

Očakávajú, že opatrenie vyvolá ďalšie výzvy najmä v oceliarskom segmente, ktorý je na celom svete vo fáze postupnej obnovy, a to v regiónoch, ktoré trpia nadvýrobou a tlakom zo strany čínskej konkurencie.

Spoločnosť hodnotí riziko v odvetví kovov v súčasnosti ako "vysoké", a to vo všetkých regiónoch s výnimkou strednej a východnej Európy. V stredoeurópskom regióne platí "stredné riziko", konštatujú ekonómovia Coface.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Historické železničky v Miškovci a Košiciach chcú prilákať turistov
<< predchádzajúci článok
Vláda SR začala rokovať s viac ako trojhodinovým meškaním